Pojęcia przydatne podczas zakupu roweru i jego konserwacji

Chcesz kupić rower i zwracasz szczególną uwagę na jego parametry techniczne? Odwiedzasz największy sklep rowerowy? Bardzo dobrze, w ten sposób możesz znaleźć dokładnie taki pojazd, jakiego potrzebujesz.

Na pewno powinieneś porównać rodzaje hamulców, ramę, napęd czy też wyposażenie. Warto jednak znać bardziej szczegółowe nazwy części. Jedną z nich jest mostek, czyli wspornik kierownicy odpowiadający za połączenie kierownicy z rurą sterową. Może być standardowy, regulowany lub amortyzowany. Kiedy już mowa o przodzie roweru, warto wyjaśnić, czym jest ster. To niewielki mechanizm w ramie łożyska, który odpowiada za płynne kierowanie jednośladem.

Podczas porównywania rodzajów ram, możesz zauważyć np. oznaczenie CroMo. To materiał wykonania, jakim jest stop stalowy z chromem i molibdenem. Aby obniżyć masę jednośladu, producenci stosują tzw. cieniowanie rur. To oznacza, że grubość dopasowywana jest w zależności od miejsca ramy.

Za odpowiedni montaż siodełka odpowiedzialna jest sztyca, z kolei gripy to nic innego jak rączki kierownicy. Warto też wiedzieć, czym jest suport. To część w formie wałka, która znajduje się w miejscu połączenia dwóch rur: podsiodłowej i dolnej ramy, czyli mufie.

Jeśli będziesz wybierać rower z amortyzacją, koniecznie zapoznaj się z kilkoma pojęciami. Podstawą jest tłumienie odbicia i dobicia. Pierwsze z nich związane jest z szybkością ugięcia zawieszenia, a drugie rozprężenia. Przeglądając modele rowerów możesz spotkać się z dwoma rodzajami: full suspension, czyli pełne zawieszenie przednie i tylne oraz hardtail, czyli jednoślad z przednim amortyzatorem.

Jakie jeszcze trudne pojęcia warto znać?

Odwiedzając sklep dla rowerzystów z częściami w celu zaopatrzenia się w ważne komponenty do wymiany lub modernizacji swojego jednośladu, warto znać takie trudne pojęcia jak:

  • slick – gładkie opony do roweru górskiego,
  • wentyl Presta – często stosowany w rowerach szosowych, wąska i cienka końcówka,
  • szytka – opona wraz z dętką,
  • SPD – Shimano Pedalling Dynamics, czyli rodzaj pedałów na zatrzaski,
  • klamkomanetka – manetka, która pozwala na zmianę przełożeń oraz hamowanie bez odrywania rąk od kierownicy,
  • karbon – inaczej włókno węglowe, materiał wytrzymały i lekki służący do produkcji części oraz ramy rowerowej.

Czasem jednak lepiej zwrócić się do zawodowców. Na pomoc specjalistów, którzy podpowiedzą Ci, jakich części potrzebujesz lub jak czytać niektóre oznaczenia możesz liczyć w dobrych, godnych zaufania sieciach – za przykład może posłużyć sklep rowerowy Romet.

Zakup akcesoriów w sklepie rowerowym – jakie pojęcia mogą Cię spotkać?

Każdy sklep z akcesoriami rowerowymi powinien podać informację o funkcjach, montażu czy przeznaczeniu danego produktu. Wtedy warto wiedzieć, co to tak dokładnie znaczy, aby nie dać się nieprzyjemnie zaskoczyć lub wydać pieniądze na marne.

Oto kilka wyjaśnień trudnych pojęć:

  • bukłak – specjalny worek do szczelnego przetrzymywania wody,
  • imbusy – sześciokątne klucze do śrub,
  • MIPS – system ochrony kasku, który rozprasza energię, niezależnie od kąta uderzenia,
  • In-Mould – technologia łączenia zewnętrznej warstwy kasku z wewnętrzną, co gwarantuje trwałość,
  • owijka – taśma gumowa, którą owija się kierownicę szosową.