W czwartek (23 listopada 2023 r.) odbyło się bezpłatne webinarium „Bezwykopowa renowacja kanalizacji i wodociągów w drogownictwie. Kiedy, dlaczego i w jaki sposób?”.
Ekipa BLEJKAN S.A. przy pracy. Fot. Quality Studio
W trakcie wydarzenia, które transmitowane było za pośrednictwem serwisu akademia.inzynieria.com, głos zabrali eksperci BLEJKAN Holding, czyli lidera polskiego rynku renowacyjnego, którego spółki nie tylko prowadzą bezwykopowe prace, ale także produkują i dostarczają materiały do odnowy podziemnej sieci, posiadając w pełni kompleksową ofertę.
Webinarium prowadzili Mariusza Iwanejko oraz Rafał Faryś. Eksperci przypomnieli, że nieodzownym elementem każdej drogi jest kanalizacja deszczowa, od stanu której zależy bezpieczeństwo uczestników ruchu. Brak możliwości odprowadzenia deszczówki z nawierzchni jezdni prowadzić może do powstania zjawiska aquaplaningu, które polega na tym, że w miejscu styku opony z podłożem powstaje wodny klin, a koło traci przyczepność. Poza tym, w dłuższej perspektywie, niewłaściwie odprowadzana z jezdni woda może powodować nie tylko zniszczenia nawierzchni, ale także całej konstrukcji drogi.
O ile w przypadku obszarów pozamiejskich woda z nawierzchni dróg przekierowywana jest głównie do rowów, a dalej do odbiornika, to w miastach, szczególnie w ich centrach, sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. W tym przypadku woda opadowa najczęściej najpierw trafia do kanalizacji deszczowej (lub ogólnospławnej), a dalej, biegnąc pod drogami czy chodnikami, do oczyszczalni. Właśnie z tego powodu, że sieć przebiega pod infrastrukturą dla aut, tramwajów czy pieszych, kluczowe jest zadbanie o jej odpowiedni stan techniczny.
Przedstawiciele holdingu BLEJKAN przypomnieli, że nieszczelność kanału powoduje, iż do jego wnętrza dostaje się grunt, a nad lub pod rurą tworzą się pustki w gruncie, tzw. kawerny. Długotrwały brak reakcji na taką sytuację sprawi, że wcześniej lub później nastąpi zawalenie się kanału, przez co zniszczeniu ulegnie konstrukcja drogi.
Odpowiedzią na te zagrożenia jest oferta holdingu BLEJKAN. Do odnowy sieci pod drogami mogą posłużyć dwie metody: CIPP albo relining panelami GRP. Tylko od zamawiającego zależy, na jakim etapie skorzysta z tych możliwości.
Bezwykopowa odnowa podziemnej sieci może być prowadzona albo w sposób wyprzedzający przed planowanym remontem danej drogi, albo jako część tej inwestycji. Ważne jest jednak, by o niej nie zapominać, gdyż poza czynnikami, które zagrażają kanałowi „w ziemi”, same roboty remontowe, związane choćby ze zdejmowaniem starych warstw jezdni i zagęszczaniem nowych, również są groźne. Z tego powodu warto wcześniej zadbać o odpowiednie wzmocnienie sieci wod-kan pod ulicą.
Te same metody świetnie nadają się także do renowacji przepustów pod drogami.
Wystąpienie ekspertów holdingu BLEJKAN wzbogacone było grafikami, zdjęciami oraz nagraniami ze zrealizowanych już prac, także poza granicami Polski. Webinarium wzbudziło duże zainteresowanie, a około jedną trzecią wydarzenia poświęcono na udzielanie odpowiedzi na pytania przesłane przez licznych uczestników.
O co pytano? Czy różni się metoda rękawa od reliningu? Kiedy i jakie stosujemy rękawy albo panele GRP? Więcej szczegółów będzie można poznać wkrótce, oglądając nagranie webinarium.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.