Partnerzy portalu

Rozbudowa starej czwórki. Podpisano umowę

Opublikowano: 08-03-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na rozbudowę drogi krajowej nr 94 w Olkuszu (woj. małopolskie).


DK94 w Olkuszu. Fot. GDDKiA DK94 w Olkuszu. Fot. GDDKiA

Wykonawca tego zadania zajmie się przede wszystkim wzmocnieniem nawierzchni i podniesieniem parametrów do nośności 11,5 tony na oś. Poza tym powstaną dwa podziemne przejścia dla pieszych, w planie jest także m.in. przebudowa sześciu skrzyżowań oraz montaż ekranów akustycznych.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Na przeprowadzenie wszystkich prac wykonawca ma 24 miesiące, nie licząc przerw zimowych.


Droga krajowa nr 94 ma 675 km długości, biegnąc równoleżnikowo m.in. przez całą Małopolskę, od granicy woj. śląskiego do granicy woj. podkarpackiego, będąc alternatywą dla autostrady A4. Dla Olkusza stanowi główną arterię, którą średnio przejeżdża nawet ponad 30 tys. samochodów na dobę. Inwestycja jest konieczna właśnie z uwagi na miejski charakter tego odcinka.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Kto przebuduje drogę w Olkuszu?

W ramach ponownej oceny ofert GDDKiA wybrała propozycję (217,5 mln zł) konsorcjum firm z NDI na czele. Za pierwszym razem zdecydowano się na propozycję spółki Strabag, gdyż ta NDI jest o ponad 30% niższa niż środki przygotowane przez inwestora (311,5 mln zł). Zdaniem GDDKiA, konsorcjum nie złożyło wystarczających wyjaśnień, skąd aż tak duża różnica, więc sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, która przyznała jednak rację konsorcjantom. Pozostali oferenci mieli 10 dni na złożenie ewentualnych odwołań. Żadne jednak nie wpłynęło. 20 lutego GDDKiA poinformowała, że wybór jest prawomocny, a 7 lutego, iż podpisano umowę.

Przeczytaj także: Autostrada A4. Będzie drożej. Druga zmiana w 2024 r.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.