Od wielu miesięcy władze Kujawsko-Pomorskiego starają się o środki na budowę szybkiej kolei, która połączyłaby dwie stolice naszego regionu. Pod koniec lipca Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformowało, że projekt "Szybkiej Kolej Metropolitalnej w bydgosko-toruńskim obszarze metropolitalnym BiT- City" nie znalazł się w wykazie inwestycji, które będą dofinansowane z funduszy europejskich. Mimo to już w grudniu 2009 r. podróż pociągiem z Torunia do Bydgoszczy potrwa tylko pół godziny.

Infrastrukturę kolejową między naszymi miastami wyremontuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. - Prowadziliśmy dwutorowe starania o pieniądze na nasz projekt - mówi Tomasz Moraczewski, dyrektor departamentu infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim. - Kiedy odrzuciło go ministerstwo, wprowadziliśmy w nim modyfikacje. Dzięki temu mogliśmy się starać o dofinansowanie budowy kolei BiT City z budżetu państwa.

Do końca grudnia remont pochłonie 20 mln zł. Pozostałą część pieniędzy - 128 mln zł - otrzymamy w przyszłym roku. Na czym będzie polegała rewitalizacja bydgosko-toruńskiego połączenia? - Stare szyny i podkłady zastąpimy nowymi. Między miastami powstanie całkowicie nowa droga kolejowa. Warto pamiętać, że niedawno zakończył się remont trakcji na tej trasie - mówi Moraczewski.

Modernizacja odcinka między Bydgoszczą i Toruniem odbędzie się w trzech etapach - pierwszy to właśnie naprawa główna infrastruktury kolejowej. Drugą częścią prac ma być zakup taboru. Urząd Marszałkowski zapewnia, że 100 mln zł na tę inwestycję jest już zarezerwowane. Trzeci etap to rewitalizacja i modernizacja dworców w Bydgoszczy, Toruniu, Solcu Kujawskim i innych miejscowościach.

Remont na odcinku Bydgoszcz - Toruń, to niejedyna tego typu inwestycja w regionie. W naszym województwie modernizację przejdzie również infrastruktura kolejowa na trasach Toruń Wschodni - Grudziądz i Grudziądz - Laskowice Pomorskie. Te przedsięwzięcia znajdują się na liście projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego. Przebudowa tych fragmentów rozpocznie się w przyszłym roku.