Partnerzy portalu

Nowy meteorologiczny radar w Polsce oddany do użytku

Opublikowano: 22-07-2024 Źródło: IMGW-PIB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) oddał do użytku radar meteorologiczny na Górze Św. Anny w woj. opolskim. Będzie działać w ramach sieci POLRAD (polska sieć radarów meteorologicznych).


Fot. cherylvb/Adobe Stock Fot. cherylvb/Adobe Stock

Instytut informuje, że radary meteorologiczne POLRAD to naziemne urządzenia do aktywnej teledetekcji. Pozwalają na dokładny monitoring zjawisk i procesów zachodzących w najniższej warstwie atmosfery nad Polską, w zasięgu kilkuset kilometrów, dlatego pełnią ważną rolę w tworzeniu prognoz i wydawaniu ostrzeżeń, a także przewidywaniu np. powodzi. Na lokalizację tego najnowszego wybrano Górę Św. Anny, gdyż znajduje się ona między dwoma dużymi pasmami górskimi (Karpatami i Sudetami), co sprawia, że panują tam dogodne warunki do tworzenia się niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Radar meteorologiczny na Górze Św. Anny. Fot. IMGW-PIB Radar meteorologiczny na Górze Św. Anny. Fot. IMGW-PIB

Meteorologia radarowa to stosunkowo nowa dziedzina badania atmosfery. Pierwszy radar meteorologiczny uruchomiono w Polsce 60 lat temu, a POLRAD funkcjonuje od dwóch dekad. Warto podkreślić, że tego typu urządzenia wykorzystywane są także w osłonie lotnictwa, a łączy się je też w jednorodne sieci o skali kontynentalnej.

Podczas trzech lat wymieniono na nowocześniejsze wszystkie 10 urządzeń radarowych działających w POLRAD. Jednocześnie postanowiono także zbudować nowe – w Użrankach, na Górze Św. Anny, w Brzuchani i Gdyni–Szemud. Warte 135 mln zł zadanie „Modernizacja sieci radarów meteorologicznych POLRAD” to jeden z elementów szerszego programu inwestycyjnego „Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły”.

Przeczytaj także: Nowa odsłona nagród TYTAN 2024 - zgłoś kandydaturę w obszarze gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!