Podczas konferencji prasowej w Gołdapi premier Donald Tusk poinformował, że budowa dróg lokalnych ma być wspólnym przedsięwzięciem rządowo-samorządowym, wzorującym się na realizowanym właśnie programie budowy boisk sportowych "Orlik 2012".

Premier podkreślił, że władze samorządowe odgrywają szczególnie ważną rolę przy określeniu, które inwestycje drogowe są rzeczywiście najpilniejsze i na co można "najmądrzej" przeznaczyć pąństwowe fundusze.

Tusk powiedział, że w pierwszych 2 latach potrzebny będzie ponad miliard złotych, a wkład finansowy budżetu państwa będzie oscylował na poziomie 50% (60% tylko w szczególnych przypadkach). Resztę mają wyłożyć samorządy.

W Gołdapi szef rządu wziął udział w otwarciu budowy obwodnicy tego miasta. Koszt tej inwestycji to 125 mln zł. Nowa trasa ma omijać Gołdap od strony zachodniej, wyprowadzając z miasta ruch tranzytowy, kierujący się do przejścia granicznego z obwodem kaliningradzkim Rosji Gołdap-Gusiew. Realizacja tej inwestycji ma potrwać do końca października 2010 r.

Premier obiecał przyspieszenie w budowie obwodnic - do końca 2008 r. zakończone zostaną inwestycje m.in. w Wyszkowie, Płońsku, Grójcu, Koninie i Chojnicach.