Przetarg na budowę 16-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej rozstrzygnięto w lipcu po wielu perypetiach. Termin otwarcia ofert był przekładany kilka razy. Powód - kwestie proceduralne. 5 sierpnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w końcu umowę z wykonawcą. To konsorcjum firm Strabag i Warkoz. Pierwsze prace przygotowawcze ruszyły niecałe dwa tygodnie później. Natomiast w środę uroczyście wbito pierwszą łopatę.

"Szóstka" będzie miała nowy przebieg - od miejscowości Reblinko do Redzikowa. Na trasie obwodnicy zaplanowano jedną bezkolizyjną jezdnię oraz rezerwę terenową pod drugą nitkę, która może być dobudowana w przyszłości. Wyjątkiem będą cztery węzły: Reblinko, Kobylnica, Głobino i Redzikowo. W ich okolicy droga będzie rozszerzać się na dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu każda. Budowa obwodnicy obejmuje także wykonanie wiaduktów nad liniami kolejowymi i drogami poprzecznymi, przejść dla zwierząt oraz mostu nad rzeką Słupią. Przewidziano również budowę dróg serwisowych i ekranów akustycznych. Droga ma być gotowa we wrześniu 2010 r. Koszt prac budowlanych wyniesie 351 mln zł.

Na kolejne etapy budowy drogi ekspresowej S-6 do Szczecina kierowcy będą jednak musieli jeszcze trochę poczekać. Prace nad Trasą Lęborską, która połączy Gdańsk z Słupskiem, według planów GDDKiA, rozpoczną się dopiero za cztery lata.