• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Modernizacja 250 km linii od Wrocławia do Świnoujścia. Będzie szybciej

Opublikowano: 20-02-2025 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) ogłosiły dwa przetargi na modernizację linii kolejowych Nadodrzanki. Dojdzie do wymiany torów i remontu rozjazdów. Finansowanie pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Prace mają się zakończyć w II połowie 2026 r.


Stacja Kostrzyn nad Odrą. Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Stacja Kostrzyn nad Odrą. Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Na lubuskiej i zachodniopomorskiej części Nadodrzanki, ważnej linii kolejowej biegnącej z Dolnego Śląska do Pomorza Zachodniego zwiększy się prędkość pociągów. Po zakończeniu robót nie będzie już ograniczeń prędkości, które wprowadzono z powodu stanu technicznego torów. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością140 km/godz. Aktualnie, z zależności od odcinka, osiągają od 60 do 120 km/godz. Zwiększy się przepustowość szlaku także dla składów towarowych kursujących z i do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

Stacja Kostrzyn nad Odrą. Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Stacja Kostrzyn nad Odrą. Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Remonty torów obejmą wybrane odcinki linii kolejowej nr 273 Wrocław–Szczecin i szlaku nr 401 Szczecin–Świnoujście. Roboty będą realizowane na 250 km torów – 230 km na pierwszym (Nadodrzance) i 20 km na drugim. Zaplanowano wymianę szyn, oczyszczenie i uzupełnienie podsypki, regulację sieci trakcyjnej i remonty rozjazdów.

Perony na stacji Chojna. Fot. Bartosz Pietrzykowski/PKP PLK Perony na stacji Chojna. Fot. Bartosz Pietrzykowski/PKP PLK

Przetargi ogłoszono na dwa zadania dotyczące zaprojektowania i wykonania robót na liniach kolejowych nr 273 i nr 401. Oba są elementem projektu „Prace na wybranych odcinkach ciągu linii kolejowej C-E-59”. PKP PLK planuje zawarcie umów w III kwartale 2025 r., a zakończenie inwestycji w II połowie 2026 r. Możliwe jest też zwiększenie zakresu prac o w zakresie systemu sterowania ruchem kolejowym oraz zabudowy nowych urządzeń przejazdowych. Zależy to od uzyskania finansowania.

Stacja Zielona Góra. Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Stacja Zielona Góra. Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Nadodrzanka liczy 350 km, jest ważną linią głównie dla transportu towarowego. W pięciu miejscach przekracza Odrę. Szlak włączono w 2024 r. do sieci TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej), jako istotny odcinek korytarza transportowego Bałtyk–Adriatyk.

Przeczytaj także: Tunel, estakada, mosty i wiadukty na budowie linii Tymbark–Limanowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia