• Współfinansowanie przez firmy projektu BWRX-300 ma obniżyć koszty wdrożenia
  • Celem umowy jest licencjonowanie reaktora
  • Umożliwi to jego sprzedaż w wielu miejscach na świecie

Prace nad reaktorem BWRX-300 wchodzą na kolejny poziom

Umowę podpisały spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), Ontario Power Generation (OPG) z Kanady, Tennessee Valley Authority (TVA) i GE Hitachi ze Stanów zjednoczonych. Firma kanadyjska to koncern energetyczny, który pod Toronto wybuduje pierwszą na świecie małą elektrownię atomową z reaktorem BWRX-300. Sam reaktor przeszedł już w tym państwie procedurę przedlicencyjną. TVA należy do rządu federalnego i jest jednym z największych producentów prądu w USA. Ma już zaakceptowaną przez amerykański dozór jądrowy NRC lokalizację elektrowni atomowej z SMR w Oak Ridge w pobliżu rzeki Clinch w stanie Tennessee. GE Hitachi, właściciel technologii BWRX-300, dzięki tym inwestycjom zintensyfikować prace na reaktorem.


Polskie plany dużej liczby elektrowni atomowych z reaktorami BWRX-300

OSGE planuje budowę całej grupy małych elektrowni atomowych. Współpraca umożliwi spółce uzyskanie projektu uwzględniającego standardy europejskie oraz polskie. A to ma przyspieszyć rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym w Polsce reaktorze SMR. Dokumentacja zostanie wykorzystana w dalszych inwestycjach, co ma usprawnić cały proces i obniżyć koszty budowy kolejnych niewielkich elektrowni atomowych.

Umowa zakłada inwestycje w przedsięwzięcie realizowane przez GE Hitachi na łączną kwotę 400 mln dol. Jak informuje OSGE, przygotowany zostanie projekt uniwersalnej części elektrowni (standard design) z reaktorem BWRX-300 oraz szczegółowe projekty wykonawcze (detailed design) m.in. dla budynku reaktora wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor.

Współpraca międzynarodowa obniży koszty budowy małych elektrowni atomowych

Współfinansowanie przedsięwzięcia przez grupę firm planujących budowę elektrowni atomowych z BWRX-300 ma doprowadzić do obniżenia kosztów związanych z wdrożeniem technologii. W efekcie ma powstać projekt możliwy do wdrożenia w różnych miejscach na świecie. Zostanie powołany zespół w skład którego wejdą przedstawiciele sygnatariuszy umowy, którego zadaniem będzie nadzór nad wprowadzaniem rozwiązana zgodnie przepisami i standardami różnych porządków prawnych, nie tylko w Posce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

W lipcu 2022 r. OSGE zainicjował procedurę prelicencjonowania wnioskiem do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki o wydanie ogólnej opinii w sprawie technologii BWRX-300. W kwietniu podane zostaną szczegóły dotyczące lokalizacji planowanych elektrowni atomowych z SMR.

Przeczytaj także: Elektrownia atomowa. Które miasto ma największe szanse?