• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

10 GW w małych reaktorach jądrowych? Plan Orlen Synthos Green Energy

Opublikowano: 21-03-2023 Źródło: NFOŚiGW, Orlen

Spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) planuje budowę małych reaktorów modułowych na szeroką skalę. W latach 2029–2036 chce uruchomić takie elektrownie atomowe o łącznej mocy 10000 MW. Firma podpisała umowę o współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).


Wizualizacja bloków elektroenergetycznych z reaktorami BWRX-300. Źródło: GE Hitachi Wizualizacja bloków elektroenergetycznych z reaktorami BWRX-300. Źródło: GE Hitachi
  • Małe reaktory przyspieszą transformację energetyczną
  • BWRX-300 ma moc elektryczną 300 MWe i cieplną 870 MWt
  • Koszt produkcji energii elektrycznej docelowo ma być o 30% niższy niż w elektrowniach gazowych

Małe reaktory przyspieszą transformację energetyki

Umowa między NFOŚiGW i OSGE przewiduje uzgodnienie celów środowiskowych, modelu ekonomicznego przedsięwzięcia, biznesplanu i harmonogramu realizacji inwestycji. 10 GW oznacza budowę małych elektrowni atomowych z ponad 30 reaktorami BWRX-300 (o mocy 300 MWe).

Polska, jak wszystkie kraje Unii Europejskiej, realizuje transformację energetyki w kierunku rozwiązań zeroemisyjnych, czyli dekarbonizacji energetyki, ciepłownictwa i przemysłu. Takie możliwości daje energetyka atomowa, w tym małe reaktory modułowe SMR (ang. Small Modular Reactors). Można je budować szybciej niż wielkie jednostki, produkują nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło.


Podpisana umowa ma, jak czytamy w komunikacie, do przygotowania, budowy i komercjalizacji obiektów energetyki jądrowej przy wykorzystaniu reaktorów typu BWRX-300 GE Hitachi. Program wdrożenia takich jednostek może przyspieszyć odchodzenia sektora energetycznego od paliw kopalnych.

Przekrój małej elektrowni atomowej. Źródło: GE Hitachi Przekrój małej elektrowni atomowej. Źródło: GE Hitachi

Szybka budowa, niższy koszt, brak emisji CO2, 60 lat eksploatacji

Planowane przedsięwzięcie to budowa w latach 2029–2036 sieci małych siłowni jądrowych. Będą składać się z co najmniej jednego bloku energetycznego z reaktorem o mocy elektrycznej 300 MWe i cieplnej 870 MWt. Wstępnie wytypowano 10 lokalizacji. Czas eksploatacji obiektów zaprojektowano na 60 lat. Docelowo koszt produkcji energii elektrycznej ma być o 30% niższy niż w elektrowniach gazowych. Obniżenie emisji CO2 na reaktor to 0,3–2 mln ton rocznie. Może on zasilać miasto liczące 150 tys. mieszkańców.

Jednostki SMR można zbudować w ciągu 24–36 miesięcy. Zajmują 10% powierzchni dużych elektrowni atomowych (jeden reaktor potrzebuje mniej niż 5 ha). Sama tzw. wyspa jądrowa mieści się na terenie odpowiadającym boisku do piłki nożnej.

Reaktor BWRX-300 przeszedł już fazę przedlicencyjną w Kanadzie. Tam ma zostać uruchomiona pierwsza jednostka.

Z uwagi na znacznie mniejsze nakłady inwestycyjne oraz szybkość budowy reaktora BWRX-300 z modułów, program tworzenia sieci małych elektrowni nuklearnych uznawany jest obecnie za najskuteczniejszy i najszybszy sposób przeprowadzenia transformacji polskiej energetyki i ciepłownictwa w kierunku dekarbonizacji i osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych – informuje NFOŚiGW.

Przeczytaj także: Ile będzie kosztować elektrownia atomowa w Pątnowie?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!