• Do 2040 r. w Polsce zbudowane mają zostać bloki atomowe o łącznej mocy 6–9 GW
  • „Za” elektrowniami jądrowymi jest zdecydowana większość z nas
  • W planie jest też elektrownia atomowa w Pątnowie

Na antenie Telewizji Trwam Sasin dodał, że ta lokalizacja jest preferowana, ponieważ istnienie przyłączy energetycznych bardzo ułatwia tego typu inwestycję. Jest tańsza – podkreślił Sasin, wyjaśniając, że wykorzystanie funkcjonujących już sieci czy podłączeń skróciłoby czas budowy.

W lutym w podobnym tonie wypowiadał się Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. energetyki, który w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznał, że obecnie pod uwagę brane są trzy miejsca. Poza Bełchatowem (woj. łódzkie) także Kozienice (woj. mazowieckie) oraz Połaniec (woj. świętokrzyskie).

Jak stwierdził wtedy Berger, najlogiczniejszym wyborem, z uwagi na uwarunkowania społeczne i dostosowanie sieci elektroenergetycznych, wydaje się być właśnie Bełchatów. Jednak ze względu na uwarunkowania geologiczne, które w przypadku inwestycji jądrowych są newralgiczne, może się okazać, że elektrownię jądrową trzeba będzie zlokalizować w odległości 20-30 km od Bełchatowa. Tu bardzo ważny jest aspekt społeczny – elektrownia jądrowa zapewniłaby zatrudnienie w miejsce elektrowni Bełchatów, której zamknięcie planowane jest na 2036 r. – powiedział.

Berger przyznał też, że w przypadku tej inwestycji w zakresie dostawców technologii rozpatrywane są trzy firmy – Westinghouse, EDF i KHNP.

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce

Do 2040 r. w Polsce zbudowane mają zostać bloki atomowe o łącznej mocy 6–9 GW. Pierwszą elektrownię jądrową, w gminie Choczewo, zbudują Amerykanie (reaktory AP1000 generacji III+). Zakłada się, że zezwolenie na roboty budowlane będzie wydane w 2025 r., a budowa siłowni atomowej zacznie się w kolejnym roku. Aktualnie toczy się procedura związana m.in. z transgraniczną oceną oddziaływania inwestycji na środowisko (przeciw, o czym powiedział we wspomnianej rozmowie Berger, są Niemcy i Austriacy).

Polska. Powstanie też elektrownia atomowa w części prywatna

Warto też przypomnieć, że 31 października 2022 r. w Seulu podpisano dwa dokumenty dotyczące elektrowni atomowej w Pątnowie. Prezesi polskich spółek PGE (z większościowym udziałem Skarbu Państwa) oraz ZE PAK (prywatna), a także władze koreańskiej KHNP parafowali list intencyjny ws. wspólnego opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w oparciu o technologię APR1400. Porozumienie dotyczące wsparcia tego projektu i wymiany informacji podpisano także na szczeblu ministerialnym.

Koreański koncern KHNP to trzeci największy operator elektrowni jądrowych na świecie. Na początku lutego 2023 r. doszło w Polsce do spotkania obu stron. Omówiliśmy kluczowe kwestie dla realizacji projektu, jak: badania i przygotowania lokalizacji pod budowę elektrowni, sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko, przyszłej struktury biznesowej projektu na poszczególnych jego etapach, jak również wstępne zagadnienia finansowania. Wspólne rozmowy będą kontynuowane w formie serii spotkań zarówno w Polsce, jak i Korei – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Elektrownia atomowa w Polsce. Co my na to?

Pod koniec 2022 r. resort klimatu poinformował, że zdecydowana większość z nas jest „za” budową elektrowni jądrowych w Polsce. Tak przynajmniej wynika z badania kończącego kampanię informacyjno-edukacyjną „Poznaj Atomickich”: niemal 9 na 10 respondentów (88,1%) poparło budowę elektrowni atomowych w Polsce, a 60,3% z pytanych był za tym zdecydowanie.

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE