• Pierwszą elektrownię atomową w Polsce zbudują Amerykanie
  • Będzie wytwarzać energię przynajmniej 60 lat
  • Planuje się, że zezwolenie na budowę elektrowni jądrowej zostanie wydane w 2025 r.

Elektrownia atomowa w Polsce. Kto jest kim?

To do kompetencji ministra klimatu należą sprawy związane z wykorzystaniem energii jądrowej na potrzeby kraju. Minister np. koordynuje realizację planów i strategii w zakresie rozwoju energetyki atomowej, przygotowuje założenia ich zmian. W ramach ministerstwa działa Departament Energii Jądrowej, który odpowiada np. za wdrożenie Programu polskiej energetyki jądrowej. Wspomniana spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zajmuje się przygotowaniem procesu inwestycyjnego oraz pełni rolę inwestora w projektach budowy elektrowni atomowych.


Pierwszą elektrownię atomową w Polsce, w gminie Choczewo na Pomorzu, zbuduje amerykańskie konsorcjum Westinghouse oraz Bechtel, wykorzystując reaktory AP1000 generacji III+.

Elektrownia atomowa. Po co współpraca z Finami?

Zakłada się, że pierwsza nasza elektrownia jądrowa będzie bezpiecznie wytwarzać energię przynajmniej 60 lat. Jej eksploatacja w tak długim czasie wymaga więc wcześniejszego przygotowania. Konsorcjum fińskich spółek posiada doświadczenie w zarządzaniu pierwszym oddanym do użytku w Europie blokiem jądrowym generacji III+. Poza tym jest właścicielem i operatorem elektrowni atomowych w Finlandii oraz Szwecji.

Umowa będzie obowiązywać dwa lata. W tym czasie opracowana zostanie strategia przygotowania PEJ do pełnienia roli operatora elektrowni atomowej, poczynając już od etapu projektowania. Zakłada się także współpracę w zakresie opracowania strategii paliwowej i zarządzania odpadami promieniotwórczymi.

Fińscy partnerzy zostali wyłonieni w ramach konkurencyjnego postępowania. Oba podmioty współpracowały już ze sobą przy realizacji Olkiluoto 3 - do tej pory jedynego w Europie oddanego do użytku bloku jądrowego najbardziej zaawansowanej generacji III+ reaktorów wielkoskalowych.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zakłada, że zezwolenie na budowę elektrowni atomowej zostanie wydane w 2025 r., w 2026 r. rozpoczną się roboty, a produkcja energii jądrowej ruszy w 2033 r.

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE