• Siedem przedsiębiorstw z Polski będzie uczestniczyć w budowie elektrowni atomowej na Pomorzu
  • Z raportu firmy PwC wynika, że budowa przyniesie wzrost PKB o 118,3 mld zł przy sześciu blokach
  • Dojdzie też do redukcji emisji CO2 o 39%, roczna produkcja mogłaby zasilić 13 mln gospodarstw domowych

Polskie firmy na budowie elektrowni atomowej

Firma Westinghouse wybrała siedmiu polskich dostawców do wsparcia budowy elektrowni atomowej w Lubiatowie-Kopalinie (woj. pomorskie) oraz innych europejskich projektów. To Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator (Grupa Przemysłowa Baltic), Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia.

Selekcję prowadzono z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości obowiązujących dla urządzeń reaktora jądrowego. To element przygotowań do fazy wykonawczej obiektu.

Wzrost PKB, tysiące miejsc pracy

Amerykańska spółka opublikowała też raport na temat korzyści dla polskiej gospodarki wynikających z zastosowania technologii AP1000 w Polsce autorstwa firmy PwC. Dotyczy on sześciu planowanych reaktorów (po trzy w dwóch lokalizacjach), choć nie jest przesądzone, że drugą elektrownię atomową wybuduje wykonawca pierwszej.


Według dokumentu w czasie budowy bloków atomowych polski PKB wzrośnie o 118,3 mld zł, a podczas eksploatacji o kolejne 38 mld zł rocznie. Faza projektowa, realizacja zamówień urządzeń i komponentów, ich produkcji oraz montaż na budowie sześciu reaktorów AP1000 przyniesie dodatkowo ponad 120 tys. osobolat bezpośredniego zatrudnienia w kraju – czytamy w komunikacie. Po uruchomieniu bloki zapewnią 16 300 miejsc pracy rocznie.

Redukcja emisji CO2, wpływ na wdrażanie technologii na świecie

Planowane bloki energetyczne mają zredukować emisję CO2 o 39% (zastępując siłownie węglowe). Roczna produkcja elektryczności ma być równa jej zużyciu przez ponad 13 mln gospodarstw domowych. Przedsięwzięcie przyczyni się do stworzenia wysoko wykwalifikowanej kadry kierowniczej sektora jądrowego. Elektrownie umożliwią stworzenie bezpośrednio 2400 stabilnych miejsc pracy. Rozwój krajowego łańcucha dostaw może przyczyniać się do wdrażania technologii AP1000 na całym świecie, generując dodatkowe 1,9 mld zł PKB – wynika z raportu.

Plany budowy bloków AP1000

Reaktor AP1000 jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa. Ma modułową konstrukcję i zajmuje najmniejszą powierzchnię w przeliczeniu na 1 MWe. W USA jedna jednostka w elektrowni atomowej Vogtle w stanie Georgia już działa, druga wkrótce zostanie uruchomiona. W Chinach pracują cztery takie reaktory, kolejnych osiem jest w budowie. Poza Polską Ukraina planuje wdrożenie dziewięciu jednostek, a Bułgaria dwóch.

Przeczytaj także: Pierwszy projekt małej elektrowni atomowej: będzie raport środowiskowy