9% przebadanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) krajowych przedsiębiorstw już jest zaangażowanych realizację projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W 2040 r. udział tych obiektów w produkcji prądu może wynieść nawet 57%. To szansa dla polskich firm.
Budowa morskiej farmy wiatrowej. Fot. ilustr. iweta0077/Adobe Stock
- 52% zbadanych firm polskich planuje udział w budowie morskich farm wiatrowych lub widzi taką możliwość
- Według Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej 300 krajowych spółek może wziąć udział w łańcuchu dostaw
- Wśród firm już działających w branży offshore wind 16% to wykonawcy, a 53% podwykonawcy
Polskie spółki liczą na udział w budowie morskich farm wiatrowych
Z badania BGK wynika, że 9% firm już uczestniczy w przedsięwzięciach budowy morskich farm wiatrowych, a kolejne 52% planuje dołączyć do tej grupy lub widzi taką możliwość. Najwięksi beneficjenci rozwoju tego sektora to przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy. Według Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej w łańcuchu dostaw do morskich farm wiatrowych na Bałtyku może uczestniczyć 300 polskich przedsiębiorstw.
47% firm już uczestniczących w takich przedsięwzięciach uważa, że skala i zakres ich działania wystarczają, by działać przy budowie morskich farm wiatrowych. 12% badanych znających inicjatywę local content w offshore i chcących zaangażować się w działania twierdzi, że będzie to wymagało wprowadzenia zmian w wewnętrznych procesach i organizacji firmy.
Realizacja tak złożonej inwestycji może wiązać się z koniecznością zwiększenia zatrudnienia – budowaniem nowych relacji biznesowych z innymi podmiotami oraz rozbudową mocy produkcyjnych. Podmioty dopiero planujące swoje zaangażowanie zdają się nie doceniać tych wyzwań – informuje BGK.
Wartość projektów morskich farm wiatrowych to 130 mld zł
Wśród już działających w sektorze morskich farm wiatrowych krajowych firm 16% to wykonawcy, a 53% podwykonawcy. Niemal połowa badanych uważa, że mogliby brać udział w produkcji turbin lub ich komponentów, a ponad 60% zgłasza gotowość dostarczania innych części elektrowni. Gotowość wsparcia w pracach instalacyjnych wyraża 20% badanych przedsiębiorstw, natomiast fazy projektowa oraz eksploatacyjna interesują po 10% respondentów – czytamy w komunikacie.
Wartość projektów morskich farm wiatrowych na polskiej części Morza Bałtyckiego to około 130 mld zł. Według badania polskie spółki mogłyby sięgnąć po 27% w ramach usług instalacyjnych i nawet 74% przy produkcji innych niż turbiny części do elektrowni.
Według Komisji Europejskiej moc morskich farm wiatrowych w Europie może osiągnąć 60 GW do 2030 r. i 300 GW do 2050 r.
Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe – budowa terminalu instalacyjnego w Świnoujściu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.