Produkcja obu farm wiatrowych odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Finalizacja transakcji spowoduje, że koncern będzie dysponował niemal 1 GW mocy wytwórczych w odnawialnych źródłach energii.

Pierwsza farma wiatrowa, Kuślin, znajduje się w Wielkopolsce w pobliżu Nowego Tomyśla. Oddano ją do użytku w grudniu 2022 r., a czas życia określono na 30 lat. Składa się na nią 12 turbin Vestas o mocy jednostkowej 3,3 MW. Łączna moc to 39,6 MW. Druga instalacja, Krzęcin, położona jest w sąsiedztwie Choszczna na Pomorzu Zachodnim. Jej żywotność jest taka sama jak pierwszej. Znajduje się w niej osiem turbin Nordex o mocy 2,4 MW każda (sumaryczna moc to 19,2 MW).

Płocki koncern wcześniej kupił farmę wiatrową Przykona (33 MW) i farmę fotowoltaiczną Gryf (25 MW). W połowie lipca podpisano warunkową umowę z EDP Renewables Polska na zakup trzech farm wiatrowych także w Wielkopolsce: Ujazd (30 MW), Dobrzyca (49,9 MW) oraz Dominowo (62,4 MW). Z kolei Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen zawarła kontrakt przedwstępny na projekty Opalenica i Sompolno o łącznej moc 59 MW.

Przeczytaj także: Orlen wybuduje łącznie sześć morskich farm wiatrowych