Partnerzy portalu

Morskie farmy wiatrowe – kontrakt na instalację turbin dla Baltica 2

Opublikowano: 03-01-2024 Źródło: PGE Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na statki, które zainstalują 48 ze 107 wież wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Prace podzielono na dwa etapy. Pierwszy przetarg już rozstrzygnięto.


Fred Olsen – statek do instalacji morskich wiatraków. Fot. Fred. Olsen Windcarrier Fred Olsen – statek do instalacji morskich wiatraków. Fot. Fred. Olsen Windcarrier

Wykonawców instalacji wiatraków (wież, turbin i gondoli z łopatami) partnerzy wyłaniają w dwóch przetargach. Pierwszy, na wykonanie 48 obiektów, już rozstrzygnięto. Wygrała firma Fred. Olsen Windcarrier.

Wcześniej PGE i Ørsted podpisały umowę na usługi instalacji i podłączenia kabli wewnętrznych i eksportowych. W 2023 r. zakończono kontraktowanie komponentów dla części morskiej Baltica 2. Morska farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku za trzy lata.

Statek instalacyjny. Źródło: PGE Baltica Statek instalacyjny. Źródło: PGE Baltica

Światowa branża energetyki morskiej boryka się z wyzwaniami, m.in. dotyczącymi dostępu do kadr i usług. Dlatego podpisanie umowy na instalację wiatraków można uznać za sukces.

Wybrany wykonawca zajmował się instalacjami i naprawami w wielu przedsięwzięciach budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Najwięcej u wybrzeży Wysp Brytyjskich. Zadanie zrealizuje wykorzystując statek typu jack-up.

Fot. Fred. Olsen Windcarrier Fot. Fred. Olsen Windcarrier

Farmy Baltica 2 (1,5 GW) i Baltica 3 (1 GW) wspólnie stworzą elektrownię morską Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Pierwsza ma zostać wybudowana do końca 2027 r., druga do 2030 r. Roczna produkcja energii elektrycznej będzie odpowiadać zapotrzebowaniu 4 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Przeczytaj także: Northland Power i Energa będą serwisować morskie farmy wiatrowe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia