Grupa PGE i duńska firma Ørsted podpisały umowę na kolejną dostawę fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, jednego z dwóch etapów realizacji elektrowni morskiej Baltica. W ten sposób zakończono zamawianie kluczowych elementów dla części offshore.
Morska farma wiatrowa i stacja transformatorowa. Fot. ilustr. twixter/Adobe Stock
Przetargi na elementy składowe morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 odbywały się w 2022 i na początku 2023 r., w trakcie zawirowań w gospodarce: agresji Rosji na Ukrainę, problemami z łańcuchem dostaw, wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych.
Podpisano ostatnią już umowę na dostawę fundamentów. 34 monopale dostarczy firma Steelwind Nordenham (będą wykonywane od II połowy 2025 r.). Morska farma wiatrowa Baltica 2 będzie wyposażona w 107 wież z turbinami o mocy jednostkowej 14 MW. Wcześniej zamówiono 77 monopali dla turbin i czterech stacji transformatorowych, które zostaną wybudowane na Bałtyku. Te dostarczą spółki Navantia i Windar, produkcja rozpocznie się w 2024 r. W 2026 r. ma być gotowa fabryka wież w szczecińskim porcie, którą postawi druga z tych firm (niezależnie od zamówienia dla elektrowni Baltica 2).
Źródło: PGE
Morska farma wiatrowa Baltica 2 o mocy około 1,5 GW ma być gotowa do końca 2027 r. Natomiast Baltica 3 (1 GW) zostanie uruchomiona w końcówce 2029 r. Razem będą morską farmą wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Roczna produkcja energii elektrycznej będzie odpowiadać zapotrzebowaniu niemal 5 mln gospodarstw domowych w Polsce.
Przeczytaj także: Pomorze – powstanie linia do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.