Partnerzy portalu

Morska farma wiatrowa Baltica 2 – można budować obiekt na Bałtyku

Opublikowano: 19-02-2024 Źródło: PGE Baltica

Wojewoda pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej elektrowni Baltica 2. Dotyczą one turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. Przedsięwzięcie realizowane przez spółki PGE i Ørsted ma już wszystkie potrzebne zezwolenia.


Statek instalacyjny Svanen. Fot. Van Oord Statek instalacyjny Svanen. Fot. Van Oord

Projekt budowlany i wniosek o pozwolenia na budowę turbin wiatrowych, a także stacji transformatorowych na Morzu Bałtyckim morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 opracowało konsorcjum firmy Ramboll oraz gdańskiego biura projektowego Projmors.

Morska farma wiatrowa będzie wyposażona w cztery stacje elektroenergetyczne na morzu i 107 turbin z siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną.

Fundamenty farmy Baltica 2. Źródło: PGE Fundamenty farmy Baltica 2. Źródło: PGE

Podpisano także kontrakt na statki do transportu i instalacji fundamentów. Firma Van Oord dostarczy i wykona 111 monopali. Na 107 zostaną posadowione wieże wiatrowe z turbinami, a na czterech stacje transformatorowe. Zaplanowano wykorzystanie dwóch jednostek – Aeolus i Svanen.

PGE i Ørsted zakontraktowały już wszystkie komponenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, podpisano umowy z wykonawcami fundamentów, turbin i kabli, a także lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy będzie podjęcie tzw. ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Baltica 2 o mocy 1,5 GW ma zostać oddana do użytku do końca 2027 r. Z kolei Baltica 3 (1 GW) będzie uruchomiona do 2030 r. Obie elektrownie staną się morską farmą wiatrową Baltica (łącznie 2,5 GW). Roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie tyle, ile wynosi zapotrzebowanie 4 mln polskich gospodarstw domowych.

Przeczytaj także: Elektrownia atomowa. Nowy zagraniczny partner Polaków

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia