• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Badania geotechniczne dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

Opublikowano: 02-02-2024 Źródło: PGE Baltica

PGE Baltica podpisała umowę na realizację wstępnej kampanii geotechnicznej – badania dna morskiego dla planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.


Statek badawczy Geoquip Seehorn. Fot. PGE Statek badawczy Geoquip Seehorn. Fot. PGE

Prace badawcze mają przynieść informacje o budowie geologicznej dna akwenu, na którym powstanie morska elektrownia wiatrowa o mocy 900 MW. Informacje będą wykorzystane do m.in. wyboru optymalnego sposobu posadowienia wież i turbin elektrowni wiatrowej. Pozwolą także na zaplanowanie kolejnych tego rodzaju prac, w tym badań geotechnicznych pod fundamenty.

Kontrakt to kolejny krok do realizacji inwestycji. Na podstawie danych o strukturze dna morskiego zostanie opracowane studium wykonalności, powstanie wstępny projekt układu turbin i morskiej stacji elektroenergetycznej.

Statek badawczy Geoquip Elena. Fot. PGE Statek badawczy Geoquip Elena. Fot. PGE

Działania obejmą m.in. sondowanie CPTU, które, jak informuje PGE Baltica polega na wciskaniu w grunt stożka piezoelektrycznego z systemem czujników rejestrujących parametry gruntu w sposób ciągły. Odczyty z urządzenia będą podlegały interpretacji w celu określenia geologii obszaru. Zostaną pobrane próbki gruntu zebrane na obszarze przyszłej morskiej farmy wiatrowej. Będą na nich wykonane badania laboratoryjne. Prace rozpoczną się w II kwartale 2024 r. Wykona je firma Geoquip Marine.

MFW Baltica 1 o mocy około 900 MW powstanie na Morzu Bałtyckim w odległości 80 km od linii brzegowej, na wysokości Łeby (woj. pomorskie). Przedsięwzięcie ma już decyzję lokalizacyjną i umowę przyłączeniową. Przeszło pierwszy rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. Elektrownia ma zostać uruchomiona po 2030 r.

Źródło: PGE Baltica Źródło: PGE Baltica

To jeden z trzech projektów budowy morskich farm wiatrowych. Pozostałe dwa to Baltica 2 (1500 MW) i Baltica 3 (1000 MW). Razem będą działać jako jedna wielka elektrownia morska Baltica o mocy 2500 MW. Będą oddawane do użytku odpowiednio w 2027 i do 2030 r.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica 2. Jest wykonawca przyłącza lądowego

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!