PGE Baltica zamówiła wykonanie badań geologicznych, w tym geotechnicznych i geofizycznych, a także dokumentacji wynikowej dotyczących przewiertu ląd-morze dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.
Samopodnośna platforma pływająca Kopernik-1. Fot. mat. prasowe PGE
Rozpoznanie geologiczne obszaru morza jest niezbędne dla skutecznej budowy morskich farm wiatrowych. Prowadzone badania geotechniczne i geofizyczne pozwolą na dokładną analizę gruntu pod planowaną elektrownię na Bałyku. Dokumentacja umożliwi wykonanie jego modelu, dzięki któremu zostanie zaprojektowane przejście styku lądu i morza dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.
Jak informuje PGE Baltica prace obejmują m.in. sondowania CPTU, badania piezometryczne, magnetometryczne, sejsmiczną tomografię refrakcyjną, tomografię elektrooporową oraz badania georadarem GPR. Na morzu planowane badania to wykonanie sondowania CPTU, sejsmika refleksyjna, badania batymetryczne oraz badania profilomierzem osadów (SBP). Zostaną też przeprowadzone badania laboratoryjne próbek gruntu i wody pobranych podczas wierceń. Prace rozpoczną się w II kwartale 2024 r.
Baltica 1 na mapie. Źródło: PGE Baltica
Baltica 1 o mocy 0,9 GW to jedna z trzech morskich farm wiatrowych planowanych przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim. Od lądu będzie oddalona o 80 km, znajdzie się mniej więcej na wysokości Łeby w woj. pomorskim. Są pozwolenie lokalizacyjne i umowa przyłączeniowa, minął pierwszy rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. Rozpoczęły się badania podłoża na lądzie, podpisano kontrakt na badania geotechniczne dna morskiego. Obiekt będzie uruchomiony po 2030 r.
Wykonawcą badań jest konsorcjum firm Geofizyka Toruń, Przedsiębiorstwo Geologiczne GEOPROJEKT Szczecin oraz „PROJMORS” Biuro Projektów Budownictwa Morskiego.
Przeczytaj także: W Ustce zostaną wyremontowane stuletnie falochrony
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.