Partnerzy portalu

Pomorze Zachodnie – pierwszy prąd z farmy wiatrowej Mierzyn

Opublikowano: 19-04-2024 Źródło: Tauron

Farma wiatrowa Mierzyn o mocy 58,5 MW otrzymała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie. Umożliwia to produkcję pierwszej energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci. Zgodę wydano po weryfikacji działania turbin wiatrowych i urządzeń elektroenergetycznych podczas podania pierwszego napięcia. Największa aktualnie elektrownia wiatrowa Tauronu zostanie oddana do użytku w II połowie 2024 r.


Farma wiatrowa Mierzyn. Fot. Tauron Farma wiatrowa Mierzyn. Fot. Tauron

Farma Wiatrowa Mierzyn znajduje się w gminie Karlino (woj. zachodniopomorskie). Składa się z 15 turbin o jednostkowej mocy 3,9 MW. Wysokość wież przekracza 130 m, a całkowita (do szczytu łopaty w pionie) wynosi prawie 200 m. Wytwarzana energia elektryczna wystarczy, by pokryć potrzeby ponad 68 tys. gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa Mierzyn. Fot. Tauron Farma wiatrowa Mierzyn. Fot. Tauron

Linie kablowe średniego napięcia i turbiny wiatrowe rozpoczęły wstępne działanie w marcu 2024 r. Był to efekt pozytywnej weryfikacji poprawności funkcjonowania wszystkich urządzeń elektroenergetycznych na stacji GPO Mierzyn oraz linii wysokiego napięcia. Liczącą kilkanaście kilometrów linię WN 110kV połączono ze stacją elektroenergetyczną Dunowo do Głównego Punktu Odbioru Mierzyn.

Za budowę farmy wiatrowej Mierzyn odpowiada spółka Tauron Zielona Energia zajmująca się inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE). Przygotowuje inwestycje, przejmuje projekty i nadzoruje budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Farma wiatrowa Mierzyn. Fot. Tauron Farma wiatrowa Mierzyn. Fot. Tauron

Aktualnie w budowie jest pięć farm wiatrowych o łącznej mocy przekraczającej 160 MW. W tym roku będą uruchomione trzy: Mierzyn (58,5 MW), Gamów (33 MW) i Warblewo (30 MW). W 2025 r. zostaną oddane do użytku elektrownie Nowa Brzeźnica o mocy 20 MW i Sieradz (24 MW).

Spółka posiada już 11 farm wiatrowych o łącznej mocy 417 MW.

Przeczytaj także: Na Dolnym Śląsku powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 130 MW

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia