Baterie słoneczne do zasilania domu

Do przetworzenia energii słonecznej będziecie potrzebować odpowiedniego sprzętu, a do takiego zaliczamy kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Te nowoczesne urządzenia pozwalają uzyskać określoną ilość energii niezbędnej do zasilenia domu jednorodzinnego, wystarczy zakupić model o odpowiednich parametrach. Kolektory słoneczne są często wybieranym rozwiązaniem i służą do zaopatrywania domu w ciepło, a więc wspomagania systemu centralnego ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej, a nawet wody w basenach. Sposobem na obniżenie wydatków na prąd są również panele fotowoltaiczne – dzięki nim wytworzycie zarówno ciepło dla swojego domu, jak i energię elektryczną.

Baterie słoneczne – jak działają?

Gwarancją ograniczenia kosztów energii jest odpowiedni dobór baterii słonecznej pod kątem wydajności oraz dopasowanie jej do warunków technicznych budynku. Uzyskanie sprawności urządzenia na najwyższym poziomie uzależnione jest również od właściwego montażu instalacji solarnej.

Decydując się na kolektory słoneczne warto wiedzieć, że podłącza się je do instalacji hydraulicznej domu. Kompletny „zestaw”, poza bateriami kolektorów, składa się ze zbiorników ciepłej wody, sterowników, pompy solarnej, naczynia przeponowego, orurowania miedzianego oraz niezamarzającego płynu solarnego. Kolektory słoneczne umieszcza się najczęściej na dachu pod kątem 45 stopni i zawsze od strony południowej, gdzie intensywność promieniowania słonecznego jest największa. Jeżeli dach domu jest zbyt płaski, konieczne może okazać się zamontowanie konstrukcji wspierającej instalację. Innym wyjściem jest montaż kolektorów na elewacji budynku lub na ziemi.

Instalacja fotowoltaiczna natomiast składa się z systemu fotowoltaicznego (te z ogniw połączonych w moduły), falownika, czyli inwertera oraz dwukierunkowego licznika energii. W uproszczeniu proces przekształcenia energii słonecznej w prąd wygląda następująco – cząsteczki światła pochłonięte przez panel przetwarzane są w prąd stały, który przechodzi przez falownik, gdzie z kolei przekształcany jest w prąd zmienny. Zużywanie wyprodukowanej energii odbywa się na bieżąco, a naddatki są magazynowane i mogą być wykorzystane, np. podczas zimy. Podobnie jak w przypadku kolektorów, optymalnym miejscem instalacji paneli jest dach z południową ekspozycją na słońce.