• Doradca opracuje koncepcję finansowania i harmonogram jej realizacji
  • Morska farma wiatrowa Baltic Power będzie mieć moc 1,2 GW
  • Projekty budowy odnawialnych źródeł energii stają się efektywne kosztowo

Pozyskanie finansowania nie powinno być trudne

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlenu, podkreślił, że projekty z obszaru odnawialnych źródeł energii (OZE) stają się coraz efektywniejsze kosztowo. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest pozyskanie finansowania dla zeroemisyjnej energetyki. Nasze dotychczasowe doświadczenia z pozyskiwaniem środków na zielone projekty są bardzo dobre i widzimy, że inwestorzy chcą się w nie angażować – powiedział.


Zadanie doradcy finansowego to przede wszystkim opracowanie kompleksowej koncepcji pozyskania finansowania oraz harmonogramu jej realizacji. Ma on także przygotować niezbędną dokumentację i nawiązać kontakty z potencjalnymi partnerami.

Projekty offshore to nowość dla polskich instytucji fiansowych

Wybrane konsorcjum łączy w sobie dwie kluczowe dla nas cechy – dogłębną znajomość polskiego rynku oraz wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu kapitału dla projektów morskich farm wiatrowych. Finansowanie wielkoskalowych inwestycje offshore to nadal nowe zagadnienie dla lokalnych instytucji finansowych. Połączenie wiedzy i doświadczenia obu podmiotów przełoży się na efektywne pozyskiwanie środków i wytyczy kierunki dla finansowania kolejnych tego typu inwestycji na Bałtyku – podkreśla Jarosław Broda, prezes spółki Baltic Power.

Doświadczeni doradcy

Pekao Investment Banking to polska firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie opracowywania strategii finansowych oraz strukturyzacji i przeprowadzenia procesów pozyskiwania finansowania m.in. dla inwestycji energetycznych. Green Giraffe jest międzynarodową spółką doradztwa finansowego specjalizującą się w sektorze OZE. Była zaangażowana w prace związane z pozyskiwaniem finansowanie dla przedsięwzięć o łącznej mocy wytwórczej ponad 100 GW. Większość z nich to projekty europejskie. W zakresie morskiej energetyki wiatrowej brała udział w finansowaniu 30 projektów o łącznej mocy prawie 9 GW.

Projekt Baltic Pipe

Morska farma wiatrowa Baltic Power będzie miała moc do 1,2 GW. To inwestycja PKN Orlenu realizowana w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Jednostka zajmie obszar o powierzchni około 131 km2 , znajdujący się mniej więcej 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Przeczytaj także: Morska energetyka wiatrowa: jest porozumienie sektorowe