• Moc trzech turbin pływającej farmy wynosi łącznie 25 MW
  • Obiekt działał podczas wiatrów o prędkości ponad 130 km/godz.
  • Przetrwał fale o wysokości sięgającej 20 m

Innowacyjna technologia

Aktualnie farma składa się z trzech turbin o łącznej mocy zainstalowanej 25 MW. Znajduje się 18 km od portugalskiego wybrzeża Viana do Castelo, a energię elektryczną przesyła na ląd podmorskim kablem. To pierwszy obiekt zbudowany w technologii Windfloat, która pozwala na montaż jednych z największych komercyjnych turbin wiatrowych na rynku na pływającej platformie.


Wysokie fale i silne wiatry

W ciągu pierwszego roku eksploatacji farma wiatrowa przetrwała fale o wysokości nawet 20 m i wiatr wiejący z prędkością 134 km/godz. Przepracowała na morzu 513 godzin i wyprodukowała sumarycznie 75 GWh energii elektrycznej. Wystarczająco dużo, by zaspokoić potrzeby 60 tys. indywidualnych odbiorców. W czerwcu 2021 r. pobito rekord wytwarzania: 8,6 GWh.

Rozwój technologii

Budowę i montaż przeprowadzono w całości na lądzie, dzięki czemu ograniczono negatywny wpływ na środowisko naturalne. Konstrukcje turbin holowano zwykłymi statkami, nie były potrzebne jednostki specjalistyczne.

Ponad dekadę temu rynek morskich farm wiatrowych był na zupełnie innym etapie rozwoju, ale właśnie wtedy opracowano technologię wykorzystania morskich zasobów wiatrowych na obszarach o głębokościach przekraczających 40 m. W budowie pływającej platformy, podstawy do montażu turbin, pomogły doświadczenia z sektora wydobycia ropy i gazu ziemnego. Przetestowano pływającą, półzanurzalną platformę zakotwiczoną w dnie morskim. Stabilność zapewniły płyty zatrzymujące wodę na dole trzech kolumn oraz statyczny i dynamiczny system balastowy.

Prototyp sprzed 10 lat

W ramach projektu zbudowano prototyp i wykorzystano komercyjną turbinę o mocy 2 MW. Zainstalowano ją u wybrzeży w pobliżu gminy Aguçadoura w Portugalii, a pod koniec grudnia 2011 r. podłączono do sieci. Był to pierwszy na świecie pływający obiekt w branży morskiej energetyki wiatrowej zainstalowany bez wykorzystania tradycyjnych pali.

Turbina pracowała przez pięć lat z wysokim poziomem dostępności, produkując ponad 17 GWh w warunkach morskich z falami przekraczającymi 7 m wysokości. Pozostawała operacyjna nawet przy falach przewyższających 17 m.

Finansowanie

Prace nad technologią sfinansowano kredytem w wysokości 60 mln euro udzielonym przez Europejski Bank Inwestycyjny. Dodatkowo wsparcie unijne z programu UE NER300 wyniosło 29,9 mln euro, a 6 mln euro wpłynęło od rządu Portugalii za pośrednictwem portugalskiego funduszu węglowego. Projekt realizowała spółka Windplus. Jej udziałowcy to EDP Renováveis (79,4%), Repsol (19,4%) i Principle Power (1,2%).

Przeczytaj także: Turbulentne elektrownie wodne – przyszłość zielonej energetyki [filmy]