Montaż całej konstrukcji zaplanowano na II połowę 2022 r. Wytwarzanie energii elektrycznej ma rozpocząć się w IV kwartale. Prototyp ma wysokość 280 m, rocznie nowa turbina wyprodukuje 80 GWh elektryczności.

Model V236-15.0 MW wyprodukowała spółka Vestas. Formy do prototypowych łopat o długości 115,5 m powstały w zakładzie w Lemie, a produkcja łopat rozpocznie się jeszcze w 2021 r. w fabryce w Nakskov. Gondola zostanie opracowana i zmontowana w przybrzeżnym obiekcie w porcie Lindø w Odense. Wszystkie duże elementy zostaną wstępnie zmontowane i przetransportowane do Østerild, gdzie nastąpi instalacja. Tą na razie zaplanowano na lądzie, by ułatwić prowadzenie testów oraz weryfikacji głównych komponentów.

Po uzyskaniu certyfikatu przez nową turbinę, produkcja seryjna ma się rozpocząć w 2024 r.

W początkowym okresie działalności Vestas będzie zbierać dane potrzebne do uzyskania Certyfikatu Typu, co jest kluczowym krokiem w osiągnięciu seryjnej produkcji turbiny w 2024 roku.

Wytwarzanie energii elektrycznej na poziomie 80 GWh rocznie wystarczy do zaspokojenia potrzeb 20 tys. europejskich gospodarstw domowych. Jednocześnie do atmosfery nie zostanie wyemitowanych ponad 38 tys. ton CO2 rocznie (tyle emituje 25 tys. spalinowych samochodów osobowych).

Producent przekonuje, że roczne wytwarzanie elektryczności będzie o 65% wyższe niż w przypadku turbin o mocy 9,5 MW, a np. dla parku wiatrowego o mocy 900 MW produkcja wzrośnie o 5% przy liczbie turbin mniejszej o 34. Zapewnia, że konstrukcja sprawdza się także przy częściowym obciążeniu (słabsze wiatry), a jej współczynnik wydajności osiąga nawet 60% w zależności od warunków specyficznych dla lokalizacji.

Turbinę już wybrano do budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 900 MW He Dreiht w Niemczech.

Przeczytaj także: Rok pracy pierwszej pływającej farmy wiatrowej u europejskich wybrzeży