Partnerzy portalu

Anna Moskwa: Czas szalonej wiatrakowej deweloperki minął

Opublikowano: 27-01-2023 Źródło: pap

Wczoraj, 26 stycznia, sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej przyjęły poprawkę do rządowego projektu zmiany ustawy odległościowej. W praktyce oznacza to, iż zwiększyła się z 500 do 700 m minimalna odległość wiatraka, ale wyłącznie od budynków mieszkalnych. Zmiana ustawy jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności i dostać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.


Białogard. Fot. Adobe Stock Białogard. Fot. Adobe Stock
  • Projekt zmiany ustawy odległościowej wymaga konsultacji społecznych
  • Zmienią się limity odległości wiatraków od domów mieszkalnych i rezerwatów
  • Inwestorzy będą zobligowani zaproponować gminom preferencyjne warunki korzystania z energii wyprodukowanej przez elektrownie wiatrowe

Obecnie w odniesieniu do farm wiatrowych (a także pojedynczych wiatraków) obowiązuje ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, przyjęta w maju 2016 r. Jej przepisy zakazują budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość wieży i łopaty wirnika w najwyższym położeniu (tzw. 10H) od zabudowy mieszkalnej oraz form ochrony przyrody takich jak:

  • parki narodowe i krajobrazowe
  • rezerwaty
  • obszary Natura 2000
  • leśne kompleksy promocyjne

Zasada 10H działa w obydwie strony – to znaczy, że nie można stawiać budynków mieszkalnych bliżej, niż w odległości 10H od istniejących turbin wiatrowych.

Rządowy projekt i opinia społeczena

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce, dzięki przyjętej przez sejm poprawce oraz zaawansowanych pracach nad projektem zmiany tzw. ustawy odległościowej sytuacja będzie wyglądać inaczej. 

W myśl projektu rządowego nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) z uwzględnieniem oceny oddziaływania na środowisko na etapie planu.


Podczas dzisiejszej ( piątek 27 stycznia 2023 r.) rozmowy na antenie Programu I Polskiego Radia  Anna Moskwa położyła szczególny nacisk na wagę konsultacji społecznych w odniesieniu do zmian przepisów dotyczących energetyki wiatrowej: im więcej osób weźmie w nich udział, im bardziej publiczne będą te konsultacje tym lepiej. 

Czy nowe przepisy wesprą rozwój energetyki wiatrowej w Polsce?

Na dzisiaj, jeśli powstał wiatrak, to pomiędzy zabudową, a 10H, czyli ok. 2 km, nie można było budować domów. Ustawa procedowana obecnie w parlamencie odwraca tę sytuację – tłumaczyła minister klimatu i środowiska w radiowej rozmowie.

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Tam, gdzie są wiatraki, będzie można budować - oczywiście zgodnie z obowiązującym prawem, pozwoleniami, w odległościach takich, jakie będą wynikały z tych pozwoleń. Zupełnie odblokowujemy zarówno budynki gospodarcze, mieszane i domy indywidualne, co myślę, że będzie też co najmniej minimalną rekompensatą tam, gdzie wiatraki powstały w niecywilizowany sposób – dodała.

Na czym polegają proponowane zmiany?

  • nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie MPZP,
  • podstawą dla określania odległości będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ), wykonywanej w ramach MPZP, w których analizowany będzie się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców,
  • minimalna odległość dla budynków mieszkalnych ma wynosić 700 m, a nie jak poprzednio 500 m,
  • zasada 10H zostaje zachowana w przypadku parków narodowych, a w przypadku rezerwatów przyrody skrócona do 500 m.

Energia wiatrowa z korzyścią dla gmin

Czekając na rozpatrzenie projektu przez Sejm, rząd zgłosił autopoprawkę zobowiązującą inwestora farmy wiatrowej do zaoferowania co najmniej 10% mocy zainstalowanej elektrowni mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego.


Zgodnie z projektem, każdy mieszkaniec gminy mógłby zyskać udział nie większy niż 2 kW i odbierać energię elektryczną w cenie wynikającej z kalkulacji maksymalnego kosztu budowy elektrowni wiatrowej.

Przeczytaj także: Wieże wiatrowe dla morskich farm powstaną w Gdańsku

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!