Partnerzy portalu

Farma fotowoltaiczna w Świętokrzyskiem będzie miała moc 54 MW

Opublikowano: 08-04-2024 Źródło: Tauron

W Bałkowie (woj. świętokrzyskie) rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 54 MW. Pierwszy prąd ma popłynąć w 2025 r. To kolejna inwestycja spółki Tauron. W budowie jest już 360 MW mocy z odnawialnych źródeł energii (OZE).


W woj. świętokrzyskim ruszyła budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 54 MW. Fot. Tauron W woj. świętokrzyskim ruszyła budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 54 MW. Fot. Tauron

Aktualnie katowicki koncern ma w budowie trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 200 MW i pięć wiatrowych (160 MW). Inwestycje obejmują także magazyny energii.

Farma fotowoltaiczna PV Bałkowo w woj. świętokrzyskim o mocy 54 MW ma wygenerować pierwszy prąd w 2025 r. Obiekt będzie jedną z największych takich instalacji w regionie, zajmie 50 ha terenu. Produkcja będzie odpowiadać rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 27 tys. gospodarstw domowych. Zostaną zastosowane bifacjalne panele PV, wykorzystujące także światło odbite od spodniej części ogniwa. Takie rozwiązanie zwiększa sprawność elektrowni słonecznej.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Koncern buduje jeszcze dwie farmy fotowoltaiczne. PV Proszówek (woj. dolnośląskie) o mocy 55 MW i PV Postomino w woj. zachodniopomorskim (90 MW). Pierwsza zostanie otwarta w 2024 r., druga w 2025 r. Będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo. To pierwsza inwestycja firmy w formule cable pooling. Trwają przygotowania do realizacji II etapu budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Trwa budowa pięciu farm wiatrowych o mocy sumarycznej 160 MW. W 2024 r. zaplanowano do uruchomienia trzy Mierzyn (woj. zachodniopomorskie) o mocy 58 MW, Gamów (woj. śląskie) o mocy 33 MW i Warblewo (woj. pomorskie) o mocy 30 MW. W 2025 r. pierwszy prąd popłynie z elektrowni Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) w woj. łódzkim.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Aktualnie w Grupie działają trzy farmy fotowoltaiczne (sumarycznie 56 MW) i 11 wiatrowych (417 MW).

Przeczytaj także: Koleje coraz mocniej wchodzą w fotowoltaikę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!