40 mln zł kosztowała budowa sortowni, którą właśnie otwarto w Gotartowie k. Kluczborka. Dzięki niej będzie można odzyskać 16 rodzajów odpadów, nadających się do przetworzenia.
Województwo opolskie
Realizacja inwestycji przyczyni się odzyskania takich surowców wtórnych, jak m.in. szkło, metale, aluminium, tworzywa sztuczne, makulatura.
Właścicielem jednego z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce jest spółka Eko-Region Bełchatów. Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w Gotartowie odbiera odpady z trzech powiatów województwa opolskiego – namysłowskiego, kluczborskiego i oleskiego. To teren zamieszkany przez niemal 200 tys. osób. Jak wyjaśnia Krzysztof Stodoła, kierownik zakładu, do Gotartowa trafia miesięcznie trafia około 4 tys. ton odpadów.
Linia sortownicza wyposażona jest m.in. w osiem separatorów optycznych, separator balistyczny i dwa separatory magnetyczne wydzielanych jest szesnaście frakcji surowcowych. Zakład może przetworzyć około 100 tys. ton odpadów rocznie.
Spółka Eko-Region zajmuje się m.in. odbiorem zmieszanych odpadów komunalnych, przemysłowych i produkcją paliw alternatywnych.
Przeczytaj także: W Poznaniu pracę rozpoczęła nowoczesna spalarnia
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.