Po wystąpieniu awarii pojawiły się informacje, że przerwa w eksploatacji bloku we Włocławku potrwa do początku grudnia br. Teraz jednak oficjalnie poinformowano, że czas postoju zostanie wydłużony. „Na podstawie dotychczas przeprowadzonych przez wykonawcę inspekcji i biorąc pod uwagę szacowany zakres napraw, przewiduje się, że blok we Włocławku zostanie ponownie uruchomiony z końcem marca 2019 r." – PKN Orlen w komunikacie cytuje firmę General Electric, będącą członkiem konsorcjum wykonawczego.


Budowę bloku gazowo-parowego CCGT we Włocławku o mocy 463 MWe zakończono w połowie 2017 r. Kosztowała ona około 1,4 mld zł, a odpowiadało za nią konsorcjum firm General Electric oraz SNC-Lavalin Polska. Naprawa bloku we Włocławku odbędzie się w ramach gwarancji, tym samym kosztami tych prac nie będzie obciążony PKN Orlen.

Nadal jednak nie wiadomo, co spowodowało awarię, skutkiem której jest postój elektrowni we Włocławku. Wspomniane konsorcjum oraz PKN Orlen powołały specjalne zespoły, które – jak podano – „ściśle współpracują nad ustaleniem przyczyn nieplanowanego zatrzymania pracy bloku spowodowanego przez turbozespół i przygotowaniem harmonogramu prac zmierzających do przywrócenia pracy bloku”.

Następnym krokiem po naprawie będzie szacowanie strat wynikających z postoju bloku.


Elektrociepłownia we Włocławku dostarcza parę technologiczną do Anwilu oraz energię elektryczną na potrzeby Grupy Kapitałowej i Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zapewniono, że awaria nie ma wpływu na produkcję w Anwilu. Podano, że spółka jest przygotowana na sytuacje postoju bloku parowo-gazowego – posiada bezpośrednie zasilanie z sieci PSE Operator. „Natomiast w przypadku zapotrzebowania na parę, spółka dysponuje kotłami gazowymi, z których korzystała przed oddaniem do eksploatacji CCGT” – napisano.

Grupa Orlen posiada bloki energetyczne w Polsce (w Płocku, Włocławku, Jedliczu i Trzebini), w Czechach (w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach) oraz w Możejkach na Litwie. Tym samym dysponuje łącznymi mocami na poziomie 1,9 GWe i 6,1 GWt.

Przeczytaj także – Raport: energetyka jądrowa najtańszym zeroemisyjnym źródłem energii?