• Do 2030 r. emisyjność wytwarzanie energii elektrycznej zmniejszy się o 33%
  • O 20% spadnie emisja z działalności rafineryjnej i petrochemicznej
  • W planach 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną w 10 lat

Firma zakłada redukcję emisji CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych o 20% i o 33% CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej do 2030 r. Do tego czasu nakłady na inwestycje redukujące oddziaływanie na środowisko i umożliwią otwarcie na nowe modele biznesowe wyniosą 25 mld PLN.

Nowe możliwości energetyki

Zaprezentowana przez nas strategia neutralności emisyjnej to przełomowy dokument, definiujący nasze podejście do biznesu w kolejnych dekadach. Globalna transformacja energetyczna, która dzieje się na naszych oczach, jest olbrzymią szansą rozwojową dla Europy Środkowej. Jako największa firma w regionie chcemy jeszcze mocniej angażować się w ten proces i mamy ku temu silne podstawy. W ostatnich latach nie tylko intensywnie rozwijaliśmy nowe obszary biznesowe, ale jesteśmy też liderem konsolidacji polskiego sektora energetyczno-paliwowego. Realizacja planowanych przez PKN Orlen przejęć pozwoli nam w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie niosą ze sobą globalne trendy w energetyce i konsekwentnie budować wartość koncernu w długiej perspektywie – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.


Efektywność energetyczna

Planowane inwestycje będą dotyczyć poprawy efektywności emisyjności obecnych segmentów biznesowych i rozwoju nowych obszarów. W ciągu 10 lat firma zrealizuje 60 przedsięwzięć zwiększających efektywność energetyczną już istniejących aktywów produkcyjnych.

W nowych projektach rafineryjnych i petrochemicznych wykorzystywane będą najlepsze i najbardziej efektywne emisyjnie technologie. PKN Orlen wzmocni także pozycję regionalnego lidera w obszarze biopaliw, realizując pięć znaczących inwestycji w produkcję biopaliw, w tym HVO, co-HVO, UCOME, bioetanol lignocelulozowy i biometan. Inwestycje te w perspektywie 2030 r. pozwolą na zwiększenie produkcji o około 500 tys. ton biopaliw rocznie – informuje koncern.

Czyste źródła wytwarzania energii

Firma będzie też koncentrować się na na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych oraz fotowoltaiki, a także w rozwój technologii wodorowych i rozbudowę sieci dystrybucji paliw alternatywnych. Współfinansowanie mają zapewnić emisje obligacji zrównoważonego rozwoju i zielonych obligacji przeznaczonych na europejski rynek kapitałowy.

Pierwsze efekty inwestycji

Już przeprowadzone inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w rafinerii w Płocku, czeskim Litvinovie i litewskich Możejkach spowodowały, że ponad 80% emisji w tym segmencie działalności jest objęte darmowymi uprawnieniami.

Orlen posiada 1 GW mocy zainstalowanej w gazowych źródłach wytwórczych i 450 MW w 50 instalacjach odnawialnych źródeł energii. Produkuje biopaliwa, rozwija technologie ich pozyskiwania z surowców celulozowych, olejów roślinnych i posmażalniczych oraz produkcji biogazu. We Włocławku otworzy hub wodorowy o mocy produkcyjnej 600 kg/godz.

Przeczytaj także: Technologie wodorowe: współpraca PGNiG ze znaną marką motoryzacyjną