Partnerzy portalu

Elektrownia wodna w Nigerii pokryje 10% zapotrzebowania na elektryczność

Opublikowano: 06-04-2021 Źródło: constructionreviewonline.com, Afrik21, power-technology.com

Do końca 2021 r. w Nigerii ma zostać oddana do użytku elektrownia wodna Zungeru o mocy 700 MW. Produkcja pokryje 10% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Obiekt jest budowany na zaporze na rzece Kaduna w północnym stanie Niger. Ogłoszono przetarg na doradcę technicznego, który przeprowadzi proces koncesjonowania jednostki wytwórczej.


Fot. First_Officer/Twitter Fot. First_Officer/Twitter
  • Budowa zapory i elektrowni wodnej zakończy się z trzyletnim opóźnieniem
  • Zaawansowanie prac przekracza 87%
  • Pojemność zbiornika wyniesie 10,4 mld m3

Maksymalna prywatyzacja energetyki

Wybrany doradca przeprowadzi badania due diligence spółki, która zostanie operatorem hydroelektrowni, przeanalizuje też wszelkie regulacje prawne i działania, jakie mają przyczynić się do udzielenia koncesji. Ma także przygotować strategię przyciągnięcia inwestorów międzynarodowych i opracować plany koncesji zgodnie z kryteriami Krajowej Rady Prywatyzacji (ang. National Council on Privatization – NCP) oraz plany działań marketingowych i przetargowych dla zmaksymalizowania udziału sektora prywatnego w krajowej energetyce. Postępowanie prowadzi NCP oraz Biuro Przedsiębiorstw Publicznych (ang. Bureau of Public Enterprises – BPE).


Zaawansowanie robót

Zaawansowanie prac prowadzonych przez konsorcjum China National Electric Engineering Company (CNEEC) i Sinohydro, spółkę zależną Power Construction Corporation of China, przekracza 87%. Budowa obejmuje zaporę grawitacyjną z betonu wałowanego, dodatkową tamę kamienną z rdzeniem glinianym oraz elektrownię wodną z czterema blokami o mocy 175 MW każdy, a także dwie rozdzielnie na obu brzegach rzeki. Hydroelektrownia o mocy 700 MW będzie drugą pod tym względem w Nigerii – elektrownia wodna Kainji ma moc 760 MW. Wysokość tamy Zungeru wynosi 101 m, szerokość u podstawy 1090 m. Pojemność zbiornika to 10,4 mld m3. Roczną produkcją energii elektrycznej oszacowano na 2,630 GWh, to około 10% niegeryjskiego zapotrzebowania.

Fot. Zungeru Hydro Electricity Fot. Zungeru Hydro Electricity

Budowa za pożyczkę z Chin

Koszty projektu wynoszące około 1,3 mld USD w 75% pokrywa pożyczka z Exim Bank of China, 25% to środki budżetowe nigeryjskiego rządu centralnego. Właścicielem i organem wykonawczym jest Federalne Ministerstwo Energetyki i Stali. Kontrakt z generalnym wykonawcą podpisano w październiku 2012 r. Prace rozpoczęły się w 2013 r. i miały trwać 60 miesięcy. W grudniu 2016 r. wykonawca wszedł na plac budowy. Problemy prawne, finansowe i środowiskowe doprowadziły do opóźnienia i aktualnie planowane uruchomienie ma nastąpić do końca 2021 r.

Projektowaniem i usługami technicznymi zajmowała się firma Kunming Survey and Design Institute, zależna China Hydropower Engineering Consulting Group, a przesiedleniami ludności z terenów budowy nigeryjska firma Global Legend Integrated Concept Company.

Zapora z hydroelektrownią znajduje się na rzece Kaduna w okolicy Zungeru w stanie Niger, około 150 km od Abudży, stolicy Nigerii. Poza produkcją energii elektrycznej, obiekt ma zapewnić ochronę przeciwpowodziową, nawadnianie upraw i zaopatrzenie w wodę.

Przeczytaj także: Stopień wodny Siarzewo na Wiśle: kontrowersyjny projekt?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!