W tym roku rozpocznie się budowa elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Spółka CCGT Grudziądz z Grupy Energa ma już wykonawcę bloku o mocy netto około 560 MW. Niskoemisyjny obiekt ma zostać uruchomiony w 2025 r. i być jednym z najnowocześniejszych w Europie.
Wizualizacja elektrowni w Grudziądzu. Źródło: Energa
- Blok gazowo-parowy będzie miał sprawność przekraczającą 60%
- Koszty inwestycji oszacowano na około 2 mld zł
- W przyszłości będzie mógł spalać wodór
Elastyczna jednostka bilansująca produkcję z OZE
Bloki gazowo-parowe mają stabilizować system elektroenergetyczny w Polsce podczas transformacji energetyki w kierunku zeroemisyjnym. To wymóg polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Elastyczność takich elektrowni pozwala bilansować odnawialne źródła energii (OZE), których produkcja jest uzależniona od warunków meteorologicznych czy nasłonecznienia. Ich moce będą rosnąć w kolejnych latach.
Stąd dla zapewnienia możliwości bilansowania zmiennej produkcji OZE z zapotrzebowaniem na energię, coraz bardziej istotne stawać się będzie, ze względu na bezpieczeństwo pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), zapewnienie regulacyjnych i niskoemisyjnych aktywów wytwórczych – takim jest właśnie planowana elektrownia w Grudziądzu – mówi Marcin Małek, prezes spółki CCGT Grudziądz.
Wieloletni kontrakt na rynku mocy
Blok gazowo-parowy w Grudziądzu będzie działał w oparciu o 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy z operatorem sieci przesyłowych PSE. Pierwsze dostawy energii elektrycznej rozpoczną się w 2026 r., zamówiono 518 MW mocy. Budowa elektrowni ma się zakończyć w 2025 r. W czasie trwania umowy przychody wyniosą przynajmniej 3,52 mld zł.
Generalnym wykonawcą zostało konsorcjum firm Siemens Energy Global, Siemens Energy oraz Mytilineos. Zastosowana technologia zapewni sprawność bloku przekraczającą 60% w warunkach nominalnych, dyspozycyjność i elastyczność pracy (szybkie dostosowanie mocy do potrzeb systemu oraz uruchamianie i wyłączanie jednostki). Wartość kontraktu oszacowano na 2 mld zł.
Budowa „pod klucz”
Planowany blok będzie jednostką jednowałową – z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Przedsięwzięcie będzie realizowane w formule „pod klucz” obejmującą -zaprojektowanie, uzyskanie w imieniu zamawiającego wybranych decyzji administracyjnych, dostawy, roboty budowlane, montaż, szkolenie personelu, rozruch, ruch próbny, przekazanie elektrowni do eksploatacji oraz świadczenie usług gwarancyjnych w okresie następującym po oddaniu elektrowni do eksploatacji.
Gaz ziemny i wodór
Jednostka przyczyni się do dekarbonizacji sektora energetycznego w Polsce, emisje CO2 będą znacząco niższe niż w elektrowniach węglowych.
Nasza technologia pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla polskiego systemu energetycznego – podkreśla Grzegorz Należyty, wiceprezes na Europę Wschodnią i dyrektor zarządzający w Siemens Energy Polska.
Inwestycja ma też wpłynąć pozytywnie na lokalny rozwój gospodarki, wygenerować miejsca pracy i zapewnić wpływy podatkowe do budżetu Grudziądza. Maciej Glamowski, prezydent miasta, liczy na kilkanaście milionów złotych rocznie oraz na udział lokalnych przedsiębiorstw jako podwykonawców. Podczas prac powstanie też nowy układ drogowy.
Przeczytaj także: Rozpoczynają się roboty budowlane elektrowni gazowej w Ostrołęce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.