• Na dofinansowanie przeznaczono 1 mld zł z unijnego Funduszu Modernizacyjnego
  • Celem jest zainstalowanie co najmniej 3,8 mln inteligentnych liczników
  • Wsparcie dotyczy też infrastruktury i oprogramowania systemów pomiarowych

Droga do optymalizacji prac sieci elektroenergetycznej

Budżet programu to 1 mld zł. Jego celem jest rozwój infrastruktury energetycznej z wielostronną komunikacją wszystkich stron dystrybucji energii elektrycznej przy pomocy tzw. inteligentnych liczników (AMI) z infrastrukturą informatyczną i zarządczą.

Takie rozwiązania mają umożliwić optymalizację pracy sieci elektroenergetycznej, usprawnić obsługę na rynku energii elektrycznej i wprowadzić mechanizmy DSR (ang. Demand Side Response) – czasowej redukcji poboru mocy przez odbiorców energii stabilizującej system elektroenergetyczny.


Dotacje do 50 i 100% kosztów kwalifikowanych

Budżet programu pochodzi z unijnego Funduszu Modernizacyjnego przeznaczonego na modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej tych państw członkowskich, przed którymi stoją największe wyzwania w realizacji celów redukcji emisji CO2.

Dla OSD przewidziano bezzwrotne dotacje na zakup inteligentnych liczników AMI (do 50% kosztów kwalifikowanych), a także na ich instalację i dostosowanie infrastruktury energetycznej, telekomunikacyjnej lub technicznej do prawidłowego działania urządzenia. Wsparcie dotyczy też kosztów oprogramowania, w tym systemów pomiarowych i zdalnego odczytu (do 100% kosztów kwalifikowanych).

Nabór wniosków będzie się odbywał w trybie ciągłym, aż do wyczerpania budżetu. Realizację przedsięwzięcia przewidziano do 2025 r., przy czym podpisywanie umów ma się zakończyć do 31 grudnia 2024 r., a wydatkowanie środków do 31 grudnia 2025 r. Cel minimalny to instalacja co najmniej 3,8 mln liczników.

Przeczytaj także: Znowu będzie można spalać węglowe odpady. Rząd zawiesi normy jakości