Grupa PGE zbuduje, jak twierdzi, największy magazyn energii w Europie. W czerwcu tego roku projekt uzyskał tzw. decyzję środowiskową, a teraz poinformowano o otrzymaniu pierwszej w Polsce promesy koncesji na magazynowanie energii elektrycznej.
Fot. ghazii/Adobe Stock
- Magazyn energii przewidziano 10 km od Morza Bałtyckiego
- Będzie w stanie zasilać 200 tys. domów przez co najmniej 5 godz.
- Strategicznym celem Grupy PGE jest posiadanie 800 MW nowych instalacji magazynowania energii
Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej (BMEE) przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej (ESP) Żarnowiec ma mieć przynajmniej 200 MW mocy i pojemność ponad 820 MWh. Po połączeniu istniejącej ESP Żarnowiec o mocy 716 MW z BMEE powstanie instalacja hybrydowa o mocy co najmniej 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh, co odpowiada największym konwencjonalnym blokom energetycznym w Polsce. Będzie służyć do „odbudowy” systemu energetycznego lub zasilania około 200 tys. domów przez okres co najmniej 5 godzin (przy średnim obciążeniu 5 kW na dom).
Największy magazyn energii. Źródło: PGE
Magazyn Energii PGE wpisuje się w Europejski Zielony Ład
Dodatkowo magazyn energii ma pełnić rolę bilansowania technicznego i handlowego dla niestabilnych OZE – lądowych i morskich farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych Grupy PGE. Poza decyzją środowiskową i teraz promesą, magazyn wpisano do rejestru rynku mocy, uzyskano również warunki przyłączenia do sieci przesyłowej. Koncern stara się o pozyskanie środków z Unii Europejskiej, szuka też partnerów biznesowych.
Magazyn energii przewidziano 10 km od Morza Bałtyckiego, na którym PGE posiada trzy decyzje lokalizacyjne umożliwiające budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW. Poza tym 30 km od BMEE znajduje się farma wiatrowa Lotnisko o mocy 100 MW (z potencjałem rozbudowy o kolejne 140 MW).
Źródło: PGE
Strategicznym celem Grupy PGE jest posiadanie w 2030 r. 800 MW nowych instalacji magazynowania energii. Projekt magazynu energii w Żarnowcu wpisuje się w cele Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie lepszej integracji energii elektrycznej z OZE oraz ograniczenia wykorzystania wysokoemisyjnych jednostek konwencjonalnych – mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Przeczytaj także: W Polsce powstaje wodorowy bufor do magazynowania energii
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.