Zakończyła się modernizacja 552 m nawierzchni zapory ziemnej przy Elektrowni Wodnej Łapino działającej od 1927 r. Skarpę zabezpieczono przed erozją i zalaniem okolicznych terenów w razie gwałtownego spiętrzenia wód Raduni.

W ramach robót wykonano utwardzenie gruntu zapory ziemnej oraz zabezpieczenie jej brzegu poprzez umocnienie płytami Ehlersa. W ostatnich latach wzmocniono także korpus zapory i wymieniono schody betonowe prowadzące na koronę zapory. Wkrótce dojdzie do doszczelnienia zapory pomiędzy zbiornikiem a starorzeczem, w celu zahamowania sufozji wymywania cząstek gleby i minerałów przez wodę.
W wyniku prac wartych ponad 1 mln zł zapora stała się bardziej odporna na niekorzystne warunki meteorologiczne. Wcześniej ulewne deszcze lub gwałtowny spływ wód roztopowych Radunią mogłyby obiekt uszkodzić.
Fot. Energa
Uruchomiona w 1927 r. EW Łapino to zbiornikowa elektrownia przyzaporowa. Sam zbiornik powstał w wyniku zamknięcia wylotu doliny Raduni zaporą ziemną o długości 552 m i wysokości 13,8 m. Z powodu budowy tego obiektu i spiętrzenia rzeki woda pochłonęła starą papiernię, tartak, las, drogę i kilka zabudowań gospodarczych
Z lewej strony elektrowni jest jaz burzowy – unikatowe urządzenie inżynieryjne w Polsce z oryginalnym rozwiązaniem podnoszenia jego zamknięcia. Obiekt utrzymuje stały poziom rzeki.
Fot. Energa
Elektrownia wodna wyposażona jest w trzy hydrozespoły, napędzane turbinami Francisa. Jej łączna moc to 2,907 MW. Instalacja w Łapinie wraz z hydroelektrowniami w Rutkach, Bielkowie, Straszynie, Przecieszynie, Kuźnicach, Juszkowie i Pruszczu Gdańskim tworzy kaskadę na Raduni. Jest pierwszym, najwyżej położonym obiektem. Część z nich ma już ponad 100 lat.
Przeczytaj także: Budowa zbiornika na granicy dwóch województw

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.