Linia łączy stacje elektroenergetyczne Krajnik (przy elektrowni Dolna Odra koło Szczecina) i Plewiska (pod Poznaniem). Wcześnie na tej trasie działo jednotorowe połączenie o napięciu 400 kV wbudowane jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Dzięki nowemu torowi 400 kV wzrośnie pewność zasilania w zachodniej i północno-zachodniej Polsce, poprawią się także możliwości przyłączeniowe. Dotyczy to zarówno odbiorców energii elektrycznej, jak i źródeł wytwarzania – w tym odnawialnych i powstających bloków gazowo-parowych elektrowni Dolna Odra.

Na nową linię elektroenergetyczną 400 kV o długości 210 km złożyły się dwa zadania. W pierwszym wybudowano między gminą Lubiszyn w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego a Poznaniem linię liczącą 141 km. Te prace dla PSE wykonało konsorcjum firm Shanghai Electric, Elbud Warszawa i Agencja Promocji Inwestycji. Z kolei 69-kilometrowa linia elektroenergetyczna powstała między stacjami Baczyna i Krajnik. Wykonawcą była spółka Elbud Warszawa. Zastąpiła ona wysłużoną linię 220 kV między Krajnikiem a Gorzowem Wielkopolskim.

Łączny koszt obu inwestycji wyniósł 451 mln zł. Na budowę ciągu Krajnik–Baczyna–Plewiska PSE otrzymały dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 w kwocie prawie 197 mln zł.

Przeczytaj także: Elektrownia atomowa. Jest ważna decyzja, ale co dalej?