W rafinerii Unipetrolu z Grupy Orlen powstaje instalacja odzysku ciepła z gazów spalinowych. Zostanie ono wykorzystane do podgrzewania wody na potrzeby procesów technologicznych.
Rafineria w Kralupach. Fot. Orlen
Instalacja przeniesie oszczędność energii cieplnej. Przez rok odzyska taką ilość ciepła, jaką zużywa do ogrzewania 10 tys. gospodarstw domowych. W obiekcie zostaną zastosowane innowacyjne rozwiązania opracowane przez inżynierów z Orlen Unipetrol. Wartość przedsięwzięcia to około 100 mln zł (0,5 mld czeskich koron).
Ciepło będzie odzyskiwane m.in. podczas destylacji ropy naftowej. Energia zostanie wykorzystana do ponownego podgrzania wody kotłowej, z której produkowana jest para napędzająca najważniejsze urządzenia instalacji krakingu katalitycznego w rafinerii w Kralupach.
Do tej pory wodę do kotła dostarcza miejska elektrociepłownia zasilana gazem ziemnym, po wykorzystaniu i skropleniu, powstały kondensat wraca do tego obiektu. Po uruchomieniu instalacji odzysku ciepła ze spalin na miejscu w rafinerii będzie można podgrzewać część wody do produkcji pary. Moc tego gazu wynosi około 5 MW i umożliwia podgrzanie do temperatury 170 st. C około 330 tys. m3 wody na godzinę. To jedna trzecia potrzebnej wody kotłowej uzyskanej bez spalania paliw kopalnych. Roczna emisja CO2 zmniejszy się o 15 tys. ton.
W instalacji odzysku ciepła będą zastosowane polimerowe wymienniki ciepła odporne na działanie kwasów powstających z połączenia wody i substancji zawartych w gazach spalinowych. Umożliwi to pozyskanie jeszcze większej ilości ciepła poniżej temperatury, w której dochodzi do skroplenia kwasów.
Przeczytaj także: Łódź: niższe koszty prądu i ciepła dzięki ściekom
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.