W czasach kryzysu energetycznego i niebotycznie rosnących cen prądu i ciepła, łódzka Grupowa Oczyszczalnia Ścieków (GOŚ) postanowiła samodzielnie produkować energię elektryczną oraz ciepło – z tego, czego ma pod dostatkiem – ze ścieków.
Instalacja produkcji ciepła i energii elektrycznej ze sfermentowanych osadów ściekowych w łódzkiej Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Fot. GOŚ
Jak w każdej oczyszczalni, także w GOŚ podczas procesu oczyszczania powstają osady. Wykorzystuje się je do produkcji biogazu, który podczas spalania dostarcza energię elektryczną i ciepło. To efektywne źródło energii odnawialnej i sprytny pomysł na wykorzystanie wszystkich zasobów oczyszczalni.
Prosty proces – wymierne korzyści
Osady ściekowe podlegają fermentacji metanowej, podczas której powstaje biogaz. Aby zoptymalizować ten proces, wytworzone podczas oczyszczania ścieków i zagęszczone osady trafiają do czterech ogromnych komór fermentacyjnych, w których są stale mieszane i podgrzewane do temperatury 33–39°C, co przyspiesza fermentację. W jej wyniku (fermentacja metanowa trwa około 26 dni) powstaje od 7,5 do 8 milionów metrów sześciennych biogazu rocznie.
Ciepło i energia elektryczna z odzysku
Następnie, przefermentowane osady są spalane, dając dodatkową energię cieplną. Ciepło jest produkowane także w działającej na terenie GOŚ elektrociepłowni, która ze spalania biogazu wytwarza prąd.
Elektrociepłownia GOŚ zaopatrzona jest w agregaty prądotwórcze wytwarzające energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby oczyszczalni w 60–70%. Wyprodukowany w niej prąd byłby w stanie zasilić 2,5 tysiąca gospodarstw domowych.
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi. Fot. GOŚ
Uzyskane w oczyszczalni ciepło zapewnia całkowitą samowystarczalność w zakresie potrzeb technologicznych, ogrzewania wszystkich pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej na terenie GOŚ.
Oszczędność pieniędzy i ochrona środowiska
Dzięki samowystarczalności w zakresie ciepłowniczym i wydajnej własnej produkcji prądu, udało się znacznie ograniczyć koszty funkcjonowania GOŚ. Wykorzystywanie osadów ściekowych ma także pozytywny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, są one bowiem zagospodarowane na miejscu (poprzez ich fermentację i spalanie) bez potrzeby wywożenia ich na składowiska odpadów.
Przeczytaj także: Warszawa będzie odzyskiwać ciepło ze ścieków
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.