• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rusza budowa gazociągu przyłączeniowego do elektrowni w Rybniku

Opublikowano: 20-03-2024 Źródło: Gaz-System

Elektrownia gazowo-parowa w Rybniku ma już pozwolenie na budowę. Gaz-System rozpoczął budowę gazociągu, który dostarczy paliwo dla bloku elektroenergetycznego.


Budowa gazociągu. Fot. ilustr. MaxSafaniuk/Adobe Stock Budowa gazociągu. Fot. ilustr. MaxSafaniuk/Adobe Stock

Gaz-System podpisał kontrakt na budowę gazociągu przyłączeniowego do nowego bloku gazowo-parowego w Rybniku. Powstanie też stacja pomiarowa. Inwestycja jest realizowana w ramach programu Coal to Gas, który ma zapewnić infrastrukturę gazową potrzebną do transformacji energetycznej.

Paliwo do przyszłej elektrowni gazowo-parowej dostarczy gazociąg o długości 4,55 km i średnicy 500 mm. Zostanie też wybudowana stacja pomiarowa o przepustowości 160 tys. m3/godz. Roboty w Rybniku będą prowadzone w dzielnicach Grabownia, Golejów, Ochojec oraz Rybnicka Kuźnia. Wykonawcą jest spółka Gascontrol Polska.

Instalacja zostanie połączona w Ochojcu z gazociągiem Racibórz–Rybnik, którego budowa już trwa. Wraz z kolejnym, łączącym Kędzierzyn-Koźle z Raciborzem, powstanie liczący 80 km odcinek sieci gazowej, którym popłynie gaz m.in. do bloku gazowo-parowego. Jego roczne zapotrzebowanie oszacowano na 1 mld m3.

Zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne, poprawi jakość powietrza. Cała instalacja ma być oddana do użytku w II kwartale 2026 r.

Trasa gazociągu przyłączeniowego do bloku gazowo-parowego

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Trasa gazociągów budowanych do bloku gazowo-parowego w Rybniku

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Przeczytaj także: Gaz-System przejmie operatora podziemnych magazynów gazu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia