• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Otwarcie mostu Kurilpa w Brisbane

Opublikowano: 15.10.2009
Brisbane, Australia , 15.10.2009

Most dla pieszych i rowerzystów przez rzekę Brisbane został otwarty 4 października 2009. Rozpoczęcie budowy mostu miało miejsce w grudniu 2007. Przedsięwzięcie kosztowało 63 mln AUD. Most wantowy został zaprojektowany przez duńskie biuro Arup Engineers, a wykonawstwo należało do Baulderstone Queensland Ltd. Most ma 470 m długości, 6,5 m szerokości i jest częścią miejskiej pętli pieszo-rowerowej.

W projekcie przewidziano dwie platformy widokowe i miejsca do wypoczynku. Australijskie gazety opisują obiekt jako wyjątkowy i zachwycający. Jakkolwiek zbalansowana konstrukcja linowa wygląda bardzo lekko, to do wykonania mostu zużyto: 1500 m3 betonu, 50 t stali i prawie 7 km lin.

Most oświetlony jest z użyciem technologii LED. Zasilanie pochodzi z 54 paneli słonecznych zamontowanych na moście. Jeśli most jest w pełni podświetlony, zużywa do 75 % generownej przez solary energii. Jest to prawdopodobnie największa konstrukcja mostowa tego typu zasilana wyłącznie energią słoneczną.

Szacuje się, że w każdym tygodniu z przeprawy Kurilpa Bridge skorzysta około 36 500 osób.

Most został zrealizowany w ramach wieloletniego, obejmującego lata 2008-2026, infrastrukturalnego programu rządowego, mającego na celu rozwój południowo-wschodniego Queensland.
Obecnie południowo-wschodnia część Queensland jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Australii, dlatego niezbędny jest szybszy rozwój urbanistyczny na tych obszarach.