• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Port Północny w Gdańsku: będzie nowy wiadukt. Zobacz zdjęcia

Opublikowano: 04.11.2020
polska , 04.11.2020

Inwestycja w rozbudowę infrastruktury kolejowej w gdańskim porcie jest warta ponad 1,1 mld zł netto. W jej ramach w ciągu ul. Ku Ujściu w sąsiedztwie stacji Gdańsk Port Północny powstanie 100-metrowy wiadukt drogowy nad torami, który zastąpi istniejący przejazd kolejowo-drogowy.

Obiekt będzie miał jezdnię o szerokości 8 m, z dwoma pasami ruchu i chodnikiem szerokim na 2 m. Zastąpi kolizyjny przejazd kolejowo-drogowy, przez który przejeżdża 25 pociągów towarowych i składów manewrowych każdej doby.

W inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK) przewidziano także remont lub budowę ponad 1,3 km dróg dojazdowych. Kierowcy wiaduktem pojadą pod koniec 2021 r.

Na samej stacji Gdańsk Port Północny składy towarowe korzystają już z 6-torowej linii kolejowej na nowym nasypie. To prawie 7 km nowych torów i 20 rozjazdów usprawniających pociągom zmianę torowiska. Trwa modernizacja kolejnych torów i wymiana rozjazdów, powstaje nowa sieć trakcyjna. Dodatkowo są montowane kilometry kabli sieci teletechnicznej i elektroenergetycznej, powstaje oświetlenie torów. Zakończono już budowę toru na stacji Gdańsk Kanał Kaszubski, wkrótce zakończą się prace na torze na Westerplatte. Zostanie też zamontowany nowy system sterowania ruchem kolejowym.

Zyskają mieszkańcy korzystający ze stacji Gdańsk Zaspa Towarowa i Gdańsk Wiślany oraz linii je łączącej. Tu wymieniono 10 km torów i zabudowano 43 rozjazdy, a wkrótce zakończę się prace w nowej nastawni. Trwa też przebudowa mostu kolejowego na rzece Strzyża, konstrukcja blisko 18-metrowej przeprawy jest już gotowa.

Na przystanku Gdańsk Kolonia zaplanowano budowę przejścia podziemnego i wind. Prace mają się zakończyć w czerwcu 2021 r.

Wiadukt w ciągu ul. Ku Ujściu powstaje w ramach projektu „Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk”. Efektem inwestycji PKP PLK u bram gdańskiego portu będzie szybszy przewóz większej ilości towarów. Pociągi z towarami będą dłuższe, nawet 740-metrowe, i cięższe, o obciążeniu 221 kN na oś. Dzięki nowym urządzeniom systemu sterowania ruchem kolejowym przewóz ładunków będzie sprawniejszy i bezpieczniejszy. Wartość prac w Gdańsku to ponad 1,1 mld zł netto. Prawie 40% tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne ze środków instrumentu finansowego Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”. Zgodne z planem całość prac zostanie wykonana do końca 2021 r.

Zobacz także: Remont wiaduktu w Gnieźnie. Zakończono przesuwanie obiektu