Kategorie geotechniczne obiektów budowlanych

Odpowiadając na to pytanie, dr inż. Irena Bagińska z Politechniki Wrocławskiej przypomina, że w Polsce funkcjonują trzy kategorie geotechniczne obiektów budowlanych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych, pierwsza kategoria obejmuje posadawianie niewielkich obiektów w prostych warunkach gruntowych. Są to 1- lub 2-kondygnacyjne budynki mieszkalne i gospodarcze, ściany oporowe i rozparcia wykopów (jeżeli różnica poziomów nie przekracza 2 m). Ponadto do tej grupy można zaliczyć wykopy do głębokości 1,2 m i nasypy budowlane do wysokości 3 m, wykonywane w szczególności przy budowie dróg, pracach drenażowych oraz układaniu rurociągów.


Druga kategoria geotechniczna obejmuje obiekty posadawiane w prostych i złożonych warunkach gruntowych. Należą do niej m.in. obiekty kubaturowe na fundamentach bezpośrednich lub pośrednich (głębokich), przyczółki i filary mostowe oraz nabrzeża czy systemy kotwiące. Z kolei do trzeciej kategorii geotechnicznej zalicza się obiekty posadawiane w skomplikowanych warunkach gruntowych oraz nietypowe obiekty – niezależnie od stopnia skomplikowania warunków gruntowych, w których są posadawiane. Wśród nich są np. rafinerie i elektrownie, zakłady chemiczne, zapory wodne, wyspy morskie i platformy wiertnicze.

W rozporządzeniu ws. ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych napisano, że w przypadku wszystkich kategorii geotechnicznych należy opracować opinię geotechniczną. Z kolei w przypadku obiektów budowlanych drugiej i trzeciej kategorii trzeba dodatkowo przygotować dokumentację badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny.

Dr inż. Irena Bagińska wzięła udział w IX Konferencja „Geoinżynieria w Budownictwie”, która w grudniu 2019 r. odbyła się w Krakowie. Wygłosiła referat o wzroście znaczenia badań geofizycznych w rozpoznaniu podłoża gruntowego na potrzeby budownictwa drogowego.

Przeczytaj także: Geoinżynieria w Budownictwie – nowe wyzwania, nowe rozwiązania