W sierpniu 2017 r., cztery miesiące po osunięciu się gruntów, podjęto decyzję o zleceniu opracowania dokumentacji technicznej na odbudowę nabrzeża we Wrocławiu. Rozpoczęto też poszukiwanie źródeł finansowania.

Ze wstępnych ustaleń Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (RZGW) wynikało, że do wykonania koniecznych prac potrzebne będzie około 15 mln zł. Pod koniec 2017 r. pozyskano środki i ogłoszono przetarg na wybór projektanta.


Niestety, podczas pierwszej procedury nikt się nie zgłosił. Ze względu na zmiany struktury własnościowej RZGW we Wrocławiu, utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, po ponownym zdefiniowaniu potrzeb inwestycyjnych w skali całego kraju przetarg ponowiono w kwietniu 2018 r. – mówi nam Anna Tarka, kierownik zespołu komunikacji społecznej i edukacji ekologicznej RZGW we Wrocławiu.

W maju 2018 r. wyłoniono wykonawcę programu funkcjonalno–użytkowego (PFU). W oparciu właśnie o PFU we wrześniu 2018 r. ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania pn. „Wykonanie zabezpieczenia stateczności lewobrzeżnego nabrzeża Odry Południowej na odcinku od mostu Romana Dmowskiego do ścianek szczelnych stoczni (do granicy dz. 6/25 AM16, obręb Stare Miasto)” w trybie „zaprojektuj-wybuduj”. Umowę z wykonawcą, którym zostało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych „EKO-WOD” sp. z o.o. ze Świdnicy (lider) oraz „NAVIGA - STAL” sp. z o.o. z Kiełczowa, podpisano pod koniec grudnia 2018 r. Koszt realizacji tego zadania to 14,988 mln zł.

Prace podzielono na kilka etapów. W ramach pierwszego zaplanowano wykonanie prac przedprojektowych i zabezpieczenie odcinków nabrzeża przed zawaleniem: do końca maja 2019 r. powstać ma palisada podpierająca dolne nabrzeże (wraz z wykonaniem przypory z narzutu kamiennego).

Drugi etap powinien potrwać do końca lipca 2019 r. W tym przypadku odbędą się prace przedprojektowe, powstanie dokumentacja projektowa oraz uzyskane mają być niezbędne decyzje administracyjne wynikające z ustawy Prawo budowlane.

Trzeci etap obejmie roboty rozbiórkowe. Ponadto rozpocząć ma się odbudowa nabrzeża we Wrocławiu, która powinna potrwać do końca stycznia 2020 r. Częścią całego zadania będzie też odbudowa estakady. W przypadku braku zgody konserwatora na usunięcie obiektu z gminnej ewidencji zabytków, jego odbudowa nastąpi do końca października 2020 r.

Przeczytaj także: Rozbudowa portu w Pucku. Wydłużą falochron