Coraz trudniejsze warunki realizacji budów na terenach miejskich, często w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowych obiektów, wymuszają stosowanie monitoringu strukturalnego zarówno dla obiektu będącego w budowie, jak i jego otoczenia. Stało się to standardem dla każdej większej inwestycji na terenie miejskim. Dynamika procesu budowlanego oraz rosnące koszty robocizny przy jednoczesnym rozwoju metod zdalnej transmisji sygnałów pomiarowych sprawiają, że monitoring automatyczny stopniowo zastępuje pomiary prowadzone dotychczas ręcznie
Inklinometry- instalacja
Znajomość przemieszczeń poziomych i pionowych gruntów jest szczególnie przydatna do oceny stateczności obiektów budowlanych posadowionych w złożonych lub skomplikowanych warunkach gruntowych. Pozwala lepiej kalibrować modele numeryczne, aktywnie i skutecznie reagować na zmiany stateczności obiektów podczas ich realizacji oraz eksploatacji. Stąd też ciągle rosnące zainteresowanie projektantów i wykonawców pomiarami inklinometrycznymi.
W ostatnich latach obserwujemy bardzo szybki rozwój automatycznych metod pomiarów inklinometrycznych. Oczekiwane jest opracowanie urządzeń i metod pomiarowych, które cechowałaby dokładność ręcznej sondy przy pełnym zautomatyzowaniu odczytu oraz utrzymaniu kosztów całego procesu na konkurencyjnym poziomie.
Automatyczne monitorowanie zjawisk zachodzących w górotworze
Prace nad udoskonaleniem urządzeń do automatycznego monitorowania zjawisk zachodzących w górotworze doprowadziły do skonstruowania sondy inklinometrycznej SAAV. Jej modułowa konstrukcja umożliwia realizowanie pomiarów w miejscach niedostępnych dla standardowych inklinometrycznych sond łańcuchowych IPI. W przeciwieństwie do wcześniejszych rozwiązań sondę SAAV można instalować nie tylko w pionowych lub poziomych inklinometrach, ale i w łuku (pomiar konwergencji np. w tunelach).
Modułowa i elastyczna konstrukcja oraz brak kółek do prowadzenia w rowkach inklinometru pozwala na instalację sondy w każdej rurze osłonowej o średnicy od 21 do 100 mm (np. piezometry otwarte). Moduły pomiarowe mają 0,5 m długości i są połączone ze sobą w sposób elastyczny, tworząc łańcuch sondy SAAV. Całość nawinięta jest na bęben, aby jak najbardziej ułatwić proces instalacji. W celu zoptymalizowania kosztów automatycznego pomiaru inklinometrów istnieje możliwość instalacji SAAV tylko w strefie występowania przemieszczeń. W tym celu montuje się tzw. ciche segmenty na dole sondy i żerdzie przedłużające w górnej części.
Sonda SAAV jest najbardziej zaawansowanym automatycznym inklinometrem firmy Measurand. Dzięki udoskonalonej konstrukcji ma większe możliwości pomiarowe niż poprzedni model SAAF. 25 lat doświadczenia w produkcji sond SAA doprowadziło do powstania bardzo precyzyjnego systemu pomiaru przemieszczeń oraz oprogramowania analitycznego przyjaznego dla użytkowników. Dowiedz się więcej>
Długość segmentu:
250 mm, 500 mm
Instalacja:
Pionowo, poziomo lub konwergencja
Sondy SAAV mogą być w łatwy sposób automatyzowane i integrowane z innymi czujnikami w ramach bardziej rozbudowanych systemów monitoringu strukturalnego. Dzięki możliwości bateryjnego zasilania nie wymagają stosowania dodatkowego okablowania strukturalnego. Do poboru i transmisji sygnałów używane są powszechnie stosowane loggery i moduły transmisji GSM.
Producent udostępnia darmowe, intuicyjne oprogramowanie do archiwizowania i analizy wyników pomiarowych. W przypadku bardziej rozbudowanych systemów możliwa jest łatwa integracja sond SAAV z platformami do zbierania i wizualizacji danych pomiarowych.
Więcej informacji na www.budokop.com, gdzie znajduje się film z przykładowej instalacji SAAV do monitorowania głębokiego wykopu. Obrazuje on, jak łatwa i szybka jest instalacja automatycznych inklinometrów SAAV.
Budokop jest dystrybutorem sond SAAV na terenie Polski.
Monitoring strukturalny, czyli inaczej obserwacja stanu technicznego budowli za pomocą złożonego systemu kontrolno-pomiarowego. Pomiar taki przeprowadzany jest w celu identyfikacji, lokalizacji, detekcji, a także przewidywania rozwoju uszkodzeń i deformacji mogących prowadzić do złego funkcjonowanie obiektu.
Tego typu monitoring polega na nieustannym pomiarze różnych wielkości fizycznych, np. temperatury i przemieszczeń, które umożliwiają określenie pozostałych, pośrednich wielkości fizycznych (promieni krzywizny, naprężeń czy odkształceń). Następnie są one porównywane z wartościami krytycznymi.
Do ogólnych założeń monitoringu strukturalnego zalicza się m.in.:
- Zwiększanie wiedzy o rzeczywistym zachowaniu konstrukcji,
- Lokalizowanie pojawiających się uszkodzeń,
- Ułatwianie prac remontowych w obszarze obiektu,
- Kontrolowanie pracy konstrukcji,
- Zwiększanie bezpieczeństwa budowli,
- Rejestracja zachowania obiektu podczas jego użytkowania,
- Informowanie o możliwych zagrożeniach ze strony samego obiektu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.