• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Iniekcje geopolimerowe – Skanska Sweden korzysta z technologii Geobear

Case study: hotel w Jönköping w Szwecji


Opublikowano: 10-07-2020 Źródło: Geobear Poland
Autor Katarzyna Sarba
Katarzyna Sarba
Geobear Poland

W Jönköping w Szwecji trwa budowa 18-piętrowego hotelu o powierzchni 12 300 m2. Budynek powstaje w historycznym centrum miasta. Miał zostać oddany do użytku na początku 2021 r., jednak generalny wykonawca, spółka Skanska, natknęła się na problemy związane z wibracjami i drganiami, które wpływały na okoliczną zabudowę. Z powodu pęknięć w zabytkowych budynkach sąsiadujących z placem budowy, trzeba było wstrzymać prace budowlane.


Fot. Geobear Fot. Geobear

Generalny wykonawca, szwedzki oddział Skanska szukając rozwiązania tej awaryjnej sytuacji zdecydował się na technologię INIEKCJI geopolimerowych GEOBEAR, która umożliwiła podbicie fundamentów bez ingerencji w otoczenie.

ZOBACZ VIDEO

Osiadanie zabytkowych budynków w pobliżu budowy

Jesienią 2019 r. doszło do pęknięć w domach otaczających teren budowy hotelu realizowanego w ramach projektu Gradient w Jönköping. Budynki są historyczną spuścizną miasta i objęto je ochroną konserwatora. Prowadzona budowa i głębokie wykopy wykonywane z użyciem ciężkiego sprzętu spowodowały, że wskutek drgań i wibracji zabytkowe obiekty w pobliżu budowy zaczęły osiadać. Okazało się też, że grunt pod nimi jest w bardzo złym stanie, a to oznaczało, że prace budowlane należy prowadzić z najwyższą starannością i zachowaniem ostrożności. By kontynuować przedsięwzięcie, należało wzmocnić grunty i podbić fundamenty. Ostatecznie okazało się, że jedyną metodą, która sprawdzi się w takich warunkach i nie zagrozi okolicznej zabudowie objętej ochroną są iniekcje geopolimerowe.

Fot. Geobear

Fot. Geobear

Dlaczego iniekcje geopolimerowe Geobear?

Zanim wybrano tę technologię, inwestor rozważał szereg innych metod, takich jak np. Jet Grouting czy zastosowanie mikropali. Jednak z przeprowadzonych analiz wynikało, że ze względu na inwazyjność tych metod, istnieje duże ryzyko nasilenia osiadania.

Dodatkowym problemem była lokalizacja przyszłego hotelu w ścisłym i gęsto zabudowanym centrum miasta – niewielki obszar roboczy uniemożliwiał instalację rozbudowanego i złożonego parku maszynowego: silosy, pompy na wodę, mieszalnika, etc. Wszystko to zajmuje dużo miejsca, a instalacja jest też czasochłonna. Co więcej, w tym wypadku gąsienice i ciężki sprzęt budowlany mogłyby zniszczyć zabytkową nawierzchnię.

Szukając bardziej mobilnej i małoinwazyjnej technologii, Skanska Sweden zdecydowała się finalnie na metodę iniekcji geopolimerowych. Nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu, wśród rozwiązań konkurencyjnych są najmniej inwazyjne, a dodatkowo iniekcje można przeprowadzić bardzo czysto (brak wykopów i urobku) i szybko, co też miało znaczenie w powodu już opóźnionej inwestycji.

Fot. Geobear

Fot. Geobear

Wzmocnienie gruntu i podbicie fundamentów

Wyzwanie podjął szwedzki oddział firmy Geobear, który został poproszony o wsparcie. Z jednej strony należało wykonać podbicia fundamentów chronionych przez konserwatora zabytków, a z drugiej zmierzyć się z wysokimi wymaganiami środowiskowymi: plac budowy zlokalizowany jest w pobliżu jeziora. Dzięki zastosowaniu iniekcji geopolimerowych lokalna zabudowa nie została narażona na wpływ drgań i wibracji. Posadowienie zabytkowych budynków zyskało wzmocnienie i stabilizację, a prace generalnego wykonawcy mogły być kontynuowane bez przeszkód.

Fot. Geobear

Fot. Geobear

Rozwiązanie dostosowane do warunków

Po uwzględnieniu podstawowych warunków glebowych i biorąc pod uwagę bieżące problemy występujące na budowie, inżynierowie z firmy Geobear ustalili, że iniekcje geopolimerowe wzmacniające grunt powinny być rozmieszczone w odległości 1 metra od siebie (odstępy otworów iniekcyjnych mogą być zmieniane na miejscu w zależności od specyficznych warunków na miejscu) wzdłuż fundamentowanego podłoża, na głębokość 2,5-5,5 metra poniżej poziomu gruntu. Dzięki temu uzyskano wzmocnienie gruntu w warstwach uznanych za najbardziej wymagające (luźne ziarniste osady, położone w obrębie 4 górnych metrów).

Szybka i nieinwazyjna naprawa

Prace wzmocnieniowe trzech odrębnych budynków zrealizowano w 21 dni. Projekt rozpoczęto od wspólnej analizy zastanych warunków gruntowych przez zespoły inżynierskie ze strony Geobear i Skanska Sweden, po to, aby przeprowadzić prace maksymalnie bezpiecznie, przy jednocześnie minimalnym ryzyku dalszego osiadania zabytkowej zabudowy. Iniekcje geopolimerowe, dzięki niskiej inwazyjności, sprawdzają się przy naprawie obiektów historycznych i zabytkowych i nie wymagają ścisłego nadzoru archeologicznego. Z tego powodu są dobrym wyborem, jako metoda naprawcza dla starszych obiektów, o kruchej konstrukcji i słabych fundamentach. Podczas robót konstrukcja budynku pozostaje niezagrożona: bez drgań, wykopów i ingerencji w samą budowlę. Naprawy z zastosowaniem iniekcji geopolimerowej zajmują od kilku do kilkunastu dni. Tymczasem w przypadku tradycyjnych metod prace naprawcze często trwają miesiącami.

Inne obiekty historyczne wzmacniane przy zastosowaniu iniekcji geopolimerowych

Zabytkowa kamienica na Starym Mieście w Warszawie – wzmocnienie gruntu i podbicie fundamentów

Fot. Geobear

Fot. Geobear

Zabytkowa kamienica Leopolda Jarzyny z 1914 roku przy ulicy Krzywopobocznej w Warszawie. Budynek stanowi część zabudowy rynku Mariensztat w zabytkowej części Starego Miasta w Warszawie. Poważne wyzwanie geoinżynieryjne stanowiła kilkumetrowa warstwa osadów antropogenicznych, na których została wybudowana kamienica. Z powodu bardzo silnego i dynamicznego napływu wód gruntowych oraz z powodu nasypów organicznych budynek zaczął pękać i osiadać.

Ze względu na wysoką wartość historyczną budynku jak i placu, na którym ten budynek się znajduje, zdecydowano się na zastosowanie INIEKCJI geopolimerowych, co pozwoliło na wzmocnienie gruntu oraz fundamentów bez potrzeby wykonywania wykopów oraz przy minimalnej ingerencji w samą konstrukcję budynku.

VIDEO z wypowiedzią inwestora i więcej szczegółów - TUTAJ.

Wzmocnienie posadowienia klasztoru Redemptorystów w Zamościu

Fot. Geobear

Fot. Geobear

80-letni klasztor Ojców Redemptorystów przynależący do zabytkowego kościoła Św. Mikołaja z XVI. w Zamościu. Zamieszkały przez ojców, z pomieszczeniami użytkowymi: kuchnia, piwnice, kaplica, pokoje mieszkalne. Położony w centrum zabytkowego miasta Zamość.

Położenie klasztoru w centralnej, zabytkowej części miasta wiąże się, niestety z problemami z posadowieniem i fundamentami. W naturalnym procesie rozbudowy i przebudowy miasta powstawały naturalne nasypy organiczne, które obecnie znajdują się pod większością zabudowań miejskich.

Całe skrzydło klasztoru jest posadowione na nasypach organiczno-budowlanych cały czas aktywnych i osiadających, w wyniku czego pod fundamentami powstały pustki. Prawdopodobnie w miejscu obecnego klasztoru pierwotnie znajdował się inny budynek, rozebrany i zasypany i na jego gruzach został wybudowany klasztor. Duża część obiektu jest zawieszona w powietrzu, spękana konstrukcja klasztoru (popękana elewacja na zewnątrz i ściany wewnątrz), występują problemy z futrynami i domykaniem się drzwi i okien.

Jak przebiegała naprawa z wykorzystaniem iniekcji geopolimerowych Geobear?

VIDEO z wypowiedzią inwestora i więcej szczegółów – TUTAJ.

Kontakt

Po więcej informacji lub w celu nieodpłatnych konsultacji lub wizji lokalnej, zapraszamy do kontaktu z inżynierem firmy Geobear:

tel. 885 804 600 lub kontakt@geobear.com

Przeczytaj także: Nieinwazyjny sposób na wzmocnienie podłoża i fundamentów

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.