Warszawskie Wody Polskie zakończyły inwestycję polegającą na modernizacji obwałowania Wisły na odcinku 4,4 km. Prace wykonywano w gruntach trzech sołectw – Wilkówiec, Wychódźc i Miączyn w gminie Czerwińsk (woj. mazowieckie). Ochronę przeciwpowodziową zyskał obszar o powierzchni 157 ha.
Zmodernizowany wał Wisły. Fot. Wody Polskie
Przebudowę prawobrzeżnego wału Wisły (4,4 km) prowadzono od 2022 r. Roboty zakończono w listopadzie 2024 r.
Fot. Wody Polskie
Analiza stanu technicznego obwałowanie wykazała, że budowla jest za niska, niezgodna z wymogami i jest potencjalnym zagrożeniem dla mieszkańców. Wykryto zjawiska filtracyjne, które mogły prowadzić do przebicia hydraulicznego w podłożu wału. Ważnym czynnikiem ryzyka było również bezpośrednie sąsiedztwo wału z nurtem Wisły, które czyniło konstrukcję szczególnie narażoną na podmycie lub uszkodzenia w wyniku ruchu pokryw lodowych – czytamy w komunikacie.
W ramach modernizacji obwałowań wykonano:
- wyrównanie i podniesienie korony wału przeciwpowodziowego – średnio o 0,19 m – na odcinku od km 0+000 do km 4+400, do wymaganej rzędnej, dostosowując budowlę do aktualnych przepisów,
- zabezpieczenie korpusu i podłoża wału przed nadmierną filtracją (zastosowano nowoczesną przesłonę przeciwfiltracyjną) wzmacniając stabilność wału w czasie wzmożonych opadów czy roztopów,
- remont istniejących budowli wałowych, co zwiększyło funkcjonalność i trwałość konstrukcji przeciwpowodziowej,
- wzmocnienie skarpy Wisły przy wale na odcinku od km 0+000 do 1+280 poprzez instalację opaski brzegowej zabezpieczającej brzeg przed erozją.
Fot. Wody Polskie
Zmodernizowany wał przeciwpowodziowy spełnia wymagane normy bezpieczeństwa i ogranicza ryzyko powodzi. Wykonawcą zadania była firma Stawecki Holding.
Przeczytaj także: Na początku 2025 r. ruszy budowa morskiej farmy Baltic Power
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.