Zakończono pierwsze prace na budowie suchego zbiornika przeciwpowodziowego Góra Ropczycka na rzece Budzisz w woj. podkarpackim. Budowla powstaje na terenach miasta i gminy Sędziszów Małopolski, Góry Ropoczyckiej i Zagorzyc. Inwestycja rzeszowskich Wód Polskich zakończy się w marcu 2027 r.
Budowa polderu na Budziszy. Pierwsze prace zakończone. Fot. RZGW w Rzeszowie
Sędziszów Małopolski zamieszkuje 12 tys. osób. W ostatnich latach w mieście kilkukrotnie doszło do powodzi powodujących znaczne straty materialne. Powstający polder ma temu zapobiec.
Roboty przy budowie suchego zbiornika przeciwpowodziowego rozpoczęły się w październiku 2024 r. W ramach inwestycji o wartości 32,86 mln zł wykonano zaplanowane w tym czasie prace.
Fot. RZGW w Rzeszowie
W tym czasie realizowano prace związane z:
- geodezyjnym wytyczeniem inwestycji,
- wycinką drzew i zakrzaczeń,
- zdjęciem humusu,
- wykonaniem drogi tymczasowej na okres budowy,
- uformowaniem czaszy zbiornika,
- budową korpusu ziemnego zapory czołowej,
- budową upustu dennego,
- budową przelewu stokowego zapory czołowej,
- oraz odcinkową przebudową linii 15 kV Sędziszów-Olimpów-Wapiennik.
Źródło: RZGW w Rzeszowie
Wykonano prace przekraczające 10% całkowitej wartości przedsięwzięcia. Do końca 2025 r. zaplanowano realizację robót, które pochłoną już 80% kwoty. Wszystkie działania prowadzone są pod ścisłym nadzorem przyrodniczym. Jego efektem było np. ograniczenie wycinki drzew i krzewów została do niezbędnego minimum. Na czas realizacji polderu ryby w Budziszu zostaną odłowione i przeniesione do odcinka rzeki poniżej placu budowy.
Źródło: RZGW w Rzeszowie
Suchy zbiornik przeciwpowodziowy zajmie powierzchnię 58 ha. Jego zdolności przechwycenia i magazynowania wody wyniosą 2,29 mln m3. Głównym elementem będzie zapora czołowa o długości 468 m, wysokości 6 m i szerokości 10 m. W jej dolnej części znajdzie się samoczynna budowla upustowa prowadząca wody o przepływach niskich i średnich. Zostanie też wybudowany przelew stokowy, który ma bezpiecznie przeprowadzać wodę po całkowitym wypełnieniu obiektu.
Fot. RZGW w Rzeszowie
Przeczytaj także: Wielkie Jeziora Mazurskie. Modernizacja kanału Niegocin–Grajewko
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.