Kontrakt reguluje kwestie zaopatrzenia, transportu oraz wykonania zabezpieczenia dna morskiego, polegającego na precyzyjnym umieszczeniu na nim narzutów kamiennych w celu ochrony kabli i fundamentów – czytamy w komunikacie. Zadanie zrealizuje firma Van Oord z Holandii.

Według spółek, budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk należy do największych przedsięwzięć infrastrukturalnych w historii Polski.

Każdy dzień i każdy kontrakt przybliżają nas do realizacji projektów offshore na Morzu Bałtyckim. Przed nami jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla projektów Bałtyk 2 i 3. To da nam zielone światło do rozpoczęcia budowy tych farm – powiedział Adam Purwin, prezes spółki Polenergia.

Partnerzy realizują trzy projekty elektrowni morskich o łącznej mocy do 3 GW. Produkowany prąd będzie mógł zasilić 4 mln krajowych gospodarstw domowych. W pierwszej fazie powstaną farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To 100 turbin o mocy jednostkowej 14,4 MW. Pierwsza energia elektryczna ma popłynąć do sieci w 2027 r., a pełna moc zostanie osiągnięta w 2028 r.

Przeczytaj także: Baltic Power. Ruszyła budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku