• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Posadowienie słupów dla turbin wiatrowych

Opublikowano: 22-03-2024 Źródło: inzynieria.com

Konferencja Budowa Farm Wiatrowych, która odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia w Sopocie to doskonała platforma wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy różnymi stronami procesu inwestycyjnego związanego z realizacją zarówno morskich, jak i lądowych farm wiatrowych.


Budow Farm Wiatrowych. Fot. Adobe Stock Budow Farm Wiatrowych. Fot. Adobe Stock

Zgodnie z rządowymi założeniami strategicznymi, w 2040 r. ponad połowa mocy zainstalowanych w Polsce ma pochodzić ze źródeł zeroemisyjnych. Równie ambitny cel stawia Komisja Europejska, która liczy, że w 2030 r. udział OZE w całkowitej produkcji energii elektrycznej sięgnie 45%.

By urzeczywistnić te zamierzenia, konieczna jest platforma wymiany doświadczeń między projektantami, producentami, wykonawcami i inwestorami. Taką rolę pełni właśnie Konferencja „Budowa Farm Wiatrowych”, której druga edycja odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2024 r. w hotelu Radisson Blue w Sopocie.

W tym roku przedmiotem obrad i dyskusji będą zagadnienia związane zarówno z budową morskich, jak i lądowych farm wiatrowych, gdyż osiągnięcie zaplanowanych celów neutralności klimatycznej wymaga możliwie kompleksowego spojrzenia na potrzeby energetyki wiatrowej.

W trakcie wydarzenia uznani eksperci w szczegółowy sposób poruszą m.in. wątki projektowe, techniczne oraz finansowe. Przewidziana jest także  dyskusja dotycząca, budzących emocje środowiska, zagadnień legislacyjnych. 

Projekt – wykonawstwo – kontrola jakości

Podczas jednej z sesji technicznych konferencji będzie można wysłuchać referatu uznanego badacza Politechniki Wrocławskiej – dr inż. Jarosława Rybaka, entuzjasty geotechniki z ponad 30-letnim doświadczeniem inżynierskim w tematyce głębokich wykopów, pali fundamentowych, metod wzmacniania podłoża gruntowego i wpływów środowiskowych ze strony robót geotechnicznych i górniczych. 

dr inż. Jarosław Rybak podczas I Konferencji BUdowa Farm Wiatrowych 2023 r. Fot. Quality Studio dr inż. Jarosław Rybak podczas I Konferencji BUdowa Farm Wiatrowych 2023 r. Fot. Quality Studio

Ekspert omówi zagadnienia związane z posadowieniem słupów dla turbin wiatrowych

Ze względu na charakter i wymagania dotyczące tych konstrukcji, można zaobserwować paradoksalne „odwrócenie porządku” w aspekcie wyboru technologii posadowienia – mówi badacz i podkreśla, że uznawane zazwyczaj za najbardziej skomplikowane posadowienia głębokie, w tym przypadku są stosunkowo najmniej wymagające w aspekcie rozpoznania podłoża i późniejszej kontroli jakości robót (próbne obciążenia, badania ciągłości). 

Budowa na „wzmocnionym podłożu” wymaga świadomego wyboru technologii wzmocnienia, precyzyjnego określenia wymagań i finalnie dość skomplikowanych zabiegów związanych z interpretacją badań jakościowych wzmocnionego podłoża w aspekcie oczekiwań zdefiniowanych w projekcie. Paradoksalnie, stosunkowo najtrudniej, przynajmniej na etapie przygotowania danych do projektowania, zaprojektować od strony geotechnicznej fundament płytowy oparty bezpośrednio na gruncie. 

Trudność polega głównie na wyznaczaniu modułów dynamicznych do projektowania fundamentu obciążanego cyklicznie. 

Nawet przy świadomości, że koszt posadowienia stanowi ledwie kilka procent wartości gotowego „wiatraka”, warto dokonywać decyzji o wyborze technologii w sposób świadomy, bo ewentualne korekty posadowienia w fazie eksploatacji są niezwykle trudne ze względu na brak dostępu do podłoża pod płytą – konstatuje adiunkt z Politechniki Wrocławskiej.

Konsolidacja branży energetyki wiatrowej

Na uczestników Konferencji Budowa Farm Wiatrowych czekają nie tylko wiedza, ale i atrakcje. Oprócz części merytorycznej organizatorzy przewidzieli w programie także m.in. kolację bankietową, podczas której będzie czas na kuluarowe rozmowy i nawiązywanie kontaktów. 


W konsolidacji branżowego środowiska z pewnością pomoże także dedykowana aplikacja mobilna ułatwiająca networking podczas konferencji.

Ruszyła już rejestracja na Konferencję. Dostępne są rabaty za zgłoszenie większej liczby uczestników - zaczynają się już od 2 osób. Rejestracji można dokonać TUTAJ.

Przeczytaj także: Wymagania dla badań podłoża gruntowego pod farmy wiatrowe

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!