W ciągu ostatnich 10 lat na świecie powstało ponad 20 budynków o wysokości powyżej 300 m. Budowy coraz częściej prowadzone są w skomplikowanych warunkach gruntowych, fundamenty wykonuje się w podłożu o małej nośności. Do posadowienia budynków często wybierane są rozwiązania palowe. We wtorek (3 grudnia 2019 r.) w Krakowie, w przeddzień IX Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”, zorganizowano warsztaty pt. „Projektowanie fundamentów płytowo-palowych”. - Ostatnie 30 lat to czas rozkwitu fundamentów płytowo-palowych – powiedział na początek warsztatów dr inż. Grzegorz Kacprzak z Politechniki Warszawskiej.
Referat dr. inż. Grzegorza Kacprzaka z Politechniki Warszawskiej. Fot. Quality Studio
Obiekty budowlane posadawiane są najczęściej na dwóch rodzajach
fundamentów - bezpośrednich (stopy fundamentowe lub płyty) na gruntach nośnych i mało odkształcalnych, a także pośrednich (głębokich) opartych na niżej zalegających warstwach gruntów nośnych, w postaci pali lub baret połączonych z konstrukcją przez oczep (ruszt, stopa, płyta).
Monika Socha-Kośmider, przewodnicząca Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”. Fot. Quality Studio
Fundament płytowo-palowy może być zastosowany jako bezpośredni z dodatkowymi elementami fundamentu głębokiego traktowanymi jako reduktory osiadań, a także głęboki, w którym uwzględnienie współpracy z elementem fundamentu bezpośredniego w przenoszeniu obciążeń pozwala na redukcję długości i/lub liczby elementów fundamentu głębokiego.
Uczestnicy warsztatów. Fot. Quality Studio
Jak wskazał dr inż. Grzegorz Kacprzak, fundament płytowo-palowy należy traktować jako złożoną konstrukcję geotechniczną, w której globalne obciążenie fundamentu przekazywane jest na elementy składowe fundamentu, tj. na grunt pod płytą i pale, przy zachowaniu wzajemnego wpływu.
Fot. Quality Studio
Warsztaty, poza Grzegorzem Kacprzakiem, prowadzili także Mariusz Leszczyński z Komitetu Technicznego KT254 ds. Geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym oraz Piotr Rychlewski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Mariusz Leszczyński mówił m.in. o kluczowych aspektach badania podłoża gruntowego koniecznych w przypadku projektowania fundamentów płytowo-palowych. Piotr Rychlewski wskazał przykłady realizacji fundamentów zespolonych, mówił też m.in. o rodzajach posadowień wieżowców.
Fot. Quality Studio
W części teoretycznej uczestnicy warsztatów w Krakowie dowiedzieli się, czym jest i jak działa fundament płytowo-palowy (FPP). Poznali zakres obowiązywania FPP, jego typy, stany graniczne czy nośność i mechanizmy jej utraty. W części praktycznej mieli możliwość sprawdzenia się w specjalnym teście. Warsztaty zakończyła dyskusja uczestników z ekspertami.
Przeczytaj także: Geoinżynieria w Budownictwie - nowe wyzwania, nowe rozwiązania
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.